Magazyn żużlowy: Retro speedway, czyli magiczna podróż w czasie

Żużel
Magazyn żużlowy: Retro speedway, czyli magiczna podróż w czasie
fot. Polsat Sport

Tradycyjnie, jak co wtorek, czas na kolejne, ostatnie już w tym roku wydanie Magazynu żużlowego. A skoro tak, to w nim pozwolimy sobie na nutkę wspomnień i porozmawiamy o starych, dobrych czasach. Jak wyglądały realia czarnego sportu w dawnej erze? Czy obecne rozgrywki o Indywidualne Mistrzostwo Świata w ciele cyklu Grand Prix mają ten sam folklor, co jednodniowe zmagania? Początek magazynu o godz. 19:10 w Polsacie Sport News oraz na Polsatsport.pl.

Rozmawiając o historii żużla w kontekście walki o tytuł indywidualnego czempiona globu, warto zaznaczyć, że ostatni finał jednodniowy odbył się w 1994 roku na torze w Vojens. Wówczas po złoty medal sięgnął legendarny Szwed, Tony Rickardsson, który pokonał Hansa Nielsena. Co ciekawe, sezon później obaj panowie zamienili się miejscami już w ramach cyklu Grand Prix. Do dziś nie brakuje debat na temat idei rozgrywania jednodniowych lub wielorundowych zmagań o mistrzostwo świata. Przekonamy się czyimi zwolennikami będą goście Tomasza Lorka w studio, a zawitają do nas:

 

Adam Jaźwiecki publicysta "Tygodnika Żużlowego", przed laty korespondent katowickiego Sportu. Dziennikarz, który w czasach PRL-u jako jeden z nielicznych zza żelaznej kurtyny relacjonował wydarzenia ze słynnego Wembley, stadionu Ullevi w Goeteborgu, a także Stadionu Śląskiego w Chorzowie oraz olimpijskiego we Wrocławiu. Przyjaciel rodziny Ivana Maugera - wielokrotnego indywidualnego i drużynowe mistrza świata na żużlu z Nowej Zelandii.

 

Wiesław Dobruszek - znakomity pisarz, autor takich książek jak "Asy żużlowych torów", "Żużlowe ABC" oraz wielu publikacji w ramach cyklu "Z historii speedwaya" oraz "Żużlowy leksykon ligowy", a także szeregu innych dzieł dotyczących czarnego sportu.

 

Ponadto przedstawimy m.in. reportaże o historii IMŚ, a opowie o tym kibic speedwaya, wrocławianin z krwi i kości Marek Biernacki, który był świadkiem wielu jednodniowych finałów, m.in tego w 1970 roku, kiedy pierwszy raz był rozegrany na polskiej ziemi (Wrocław). Nie zabraknie także rozmowy z legendarnym żużlowcem, pierwszym Polakiem, który sięgnął po złoto IMŚ - Jerzym Szczakielem, który wrócił wspomnieniami do swojego sukcesu 2 września 1973 roku.

 

Z pewnością nie braknie także rozmowy na tematy bieżące, czyli zakończony sezon w Nice 1. lidze żużlowej oraz sobotnie zmagania o Puchar tychże rozgrywek, który padł łupem Petera Ljunga z Unii Tarnów.

 

Magazyn żużlowy o godz. 19:10 w Polsacie Sport News oraz na Polsatsport.pl.

Krystian Natoński, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie