MŚ w klasie RS:X: Dwoje Polaków w sobotnim wyścigu medalowym

Inne
MŚ w klasie RS:X: Dwoje Polaków w sobotnim wyścigu medalowym
fot. PAP

Dwoje polskich żeglarzy wystąpi w sobotę w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym rozgrywanych na włoskim jeziorze Garda mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) nie mają jednak szans na podium.

W piątek mężczyźni rozegrali tylko jeden wyścig. Najlepszy okazał się w nim Myszka, który dzięki temu awansowej z szóstej na piątą pozycję. 37-letni zawodnik nie ma jednak szans na medal – do trzeciego Holendra, broniącego tytułu i dwukrotnego triumfatora igrzysk Doriana van Rijsselberghe’a traci bowiem 23 punkty. Reprezentant AZS AWFiS może być co najwyżej czwarty, ale nie spadnie poniżej szóstej lokaty.

 

Pierwszy w stawce 130 deskarzy jest wicemistrz świata i mistrz Europy Holender Kiran Badloe, a drugi brązowy medalista igrzysk z Rio de Janeiro w 2016 roku Francuz Pierre Le Coq.

 

Na 14. pozycji plasuje się Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą), który wcześniej był 20., a na 22. lokatę z 18. spadł Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Ponadto 87. jest Przemysław Szybkowski, 97. Kamil Manowiecki (obaj SKŻ Ergo Hestia), a 111. Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk).

 

Z Polek w wyścigu medalowym z udziałem 10 czołowych zawodniczek wystąpi tylko Klepacka, która czwartego dnia regat (kobiety zaliczyły trzy wyścigi) spadła z ósmego na 10. miejsce.

 

20. pozycję w gronie 106 deskarek zajmuje Maja Dziarnowska, 39. Małgorzata Białecka, 46. Karolina Lipińska (wszystkie SKŻ Ergo Hestia), 50. Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), 75. Weronika Marciniak, a 80. Lidia Sulikowska (obie SKŻ Ergo Hestia).

 

W piątek nastąpiła u kobiet zmiana na prowadzeniu. Nową liderką została brązowa medalistka mistrzostw świata i triumfatorka regat przedolimpijskich Chinka Yunxiu Lu, druga jest broniąca tytułu Holenderka Lilian de Geus, a trzecia Katy Spychakov z Izraela.

 

W sobotę pierwsze na wodę zejdą kobiety, które wyścig medalowy rozpoczną o 9.40. 40 minut później do decydującej rywalizacji przystąpią mężczyźni.

 

Mistrzostwa na Gardzie są dla polskich deskarzy drugą wewnętrzną kwalifikacją do igrzysk. Olimpijską przepustkę dla kraju w klasie RS:X uzyskali w ubiegłym roku w mistrzostwach świata w duńskim Aarhus. Bezpośrednio dokonali tego Klepacka i Tarnowski, którzy solidarnie zajęli piąte miejsce.

 

O indywidualne prawo startu w 2020 roku w Tokio biało-czerwoni mają rywalizować podczas trzech imprez – pierwszą były rozegrane w kwietniu na Majorce mistrzostwa Europy, a kolejne to mistrzostwa świata w Torbole oraz w Auckland - w Nowej Zelandii deskarze ścigać się będą pod koniec lutego.

AŁ, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze