ME na żużlu: Triumf Michelsena, Woryna czwarty. Decydowały baraże

Żużel

Duńczyk Mikkel Michelsen wygrał ostatnią, czwartą rundę tegorocznego cyklu ME na żużlu (SEC), która odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Był także najlepszy w cyklu. Najwyżej z Polaków mistrzostwa zakończył Kacper Woryna, który w końcowej klasyfikacji zajął czwarte miejsce. O podziale medali zdecydowały dwa dodatkowe biegi. Ostatnie zawody oglądało około 32 tysięcy kibiców.

Przed zawodami na Górnym Śląsku w klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy prowadził Rosjanin Grigorij Łaguta (34 pkt) przed dwoma zawodnikami z Danii: Nicki Pedersenem (33) i Michelsenem (30). Jednak pierwszy ze Skandynawów nie mógł pojawić się na starcie ze względu na kontuzję.

Dla Rosjanina - którego Chorzowie przywitano głośnymi gwizdami - zawody nie zaczęły się pomyślnie. W pierwszym swoim starcie (czwarty wyścig) źle wyszedł ze startu, a potem toczył zażartą walkę o chociaż jeden punkt z Woryną. Polski kapitan PGG ROW Rybnik był górą. Łaguta zaczął odrabiać straty od następnego wyścigu, w piątym, jak i 12. zdobył trzy punkty. W 14. biegu zmierzył się głównym kontrkandydatem do tytułu. Zawodnik z Rosji znowu wygrał, zaś Michalsen był drugi. Jednak w ostatnim występie w fazie zasadniczej Łaguta przyjechał na metę jako drugi i o awans do finału musiał walczyć w barażu.

Najlepsi w fazie zasadniczej, awansując bezpośrednio do finału okazali się Paweł Przedpełski i Michalsen, zdobywając odpowiednio 13 i 12 punktów. W biegu ostatniej szansy (tak zwany „Race off”) o dwa pozostałe miejsca wzięli udział oprócz Łaguty: Woryna, Leon Madsen i Antonio Lindbaeck.

Do finału awansowali Polak i Madsen. W nim najlepszy był Michelsen i w klasyfikacji generalnej zrównał się punktami z Rosjaninem. Musiał się odbyć bieg barażowy, w którym lepiej ze startu ruszył Łaguta, ale podczas drugiego okrążenie popełnił błąd, który kosztował go mistrzostwo Europy. Odbył się też baraż o brązowy medal ME. W nim Woryna przegrał z Madsenem.

Na tegoroczny cykl indywidualnych mistrzostw Europy składały się cztery zawody. Wcześniej rozegrano turnieje w Guestrowie, Toruniu i Vojens. W 2018 r. także w Chorzowie rozegrano ostatnia imprezę cyklu. Wygrał wówczas Leon Madsen, który zdobył także tytuł najlepszego żużlowca globu. Na sobotnich zawodach był obecny mistrz świata z 1973 r. (w Chorzowie), Jerzy Szczakiel. W trakcie pierwszej przerwy na równanie toru, po czwartym wyścigu, na telebimach stadionowych wyświetlono fragmenty filmu o tych historycznych zawodach.

Wyniki czwartej, ostatniej rundy ME na żużlu:1. Mikkel Michelsen (Dania) 12 + 1. miejsce w finale