Warszawska Olimpiada Seniorów: Wyjątkowy dzień i świetna zabawa
W sobotę odbyła się III edycja Warszawskiej Olimpiady Seniorów, nad której organizacją czuwał prezes TKKF Jacek Bączkowski. Celem imprezy jest uświadamianie seniorów co do istoty aktywności fizycznej w ich codziennym życiu. Uczestników, którzy mogli sprawdzić się w wielu dyscyplinach sportowych, wspierała wiceprezydent Warszawy. - To szczególny dzień. Chcemy, by nasi seniorzy byli aktywni - powiedziała Renata Kaznowska.
Olimpiada Seniorów jest jednym z najważniejszych elementów Dni Seniora, trwających od 21.09 do 1.10 na terenie stolicy z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Głównym założeniem tego wydarzenia jest promowanie aktywnego stylu życia i zapoznanie z możliwościami spędzania wolnego czasu w ruchu.
Patronat honorowy nad całym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski. Władzom zależy na tym, by osoby chcące rozwijać swoją aktywność fizyczną, miały ku temu jak najwięcej okazji oraz miejsc temu służących.
- Ten dzień jest szczególny. Chcieliśmy, aby seniorzy mogli spędzić razem czas, rozerwać się i przy okazji rywalizować w ulubionych dyscyplinach sportowych, zdobywać medale i świetnie się bawić - powiedziała wiceprezydent Kaznowska.
W Warszawie mieszka blisko pół miliona osób powyżej 60. roku życia. Z roku na rok seniorów będzie coraz więcej, dlatego miasto chce zapewnić im godne i jak najlepsze życie.
- Pragniemy, aby seniorzy w Warszawie byli aktywni ruchowo, uprawiali jakąkolwiek dyscyplinę sportową. Miasto wspiera starsze osoby , poprzez realizowanie programów na poziomie dzielnic, ale również ogólnomiejskich jak np. "Aktywny Senior" - stwierdziła wiceprezydent.
Warszawska Olimpiada Seniorów zorganizowana była tak, by każdy uczestnik znalazł coś dla siebie.
Cała impreza opierała się na trzech filarach. Sportowym, w którym uczestnicy mogli sprawdzić się w 10 dyscyplinach (m.in. strzelectwo, ergometry wioślarskie, biegi, pchnięcie kulą, skok w dal z miejsca, pływanie czy łucznictwo). Drugą częścią były konkurencje rekreacyjne (nordic,walking, mini krykiet, strzelanie z procy, kręgle czy curling). Uczestnicy mogli również zaprezentować swoje umiejętności artystyczne na "Scenie Seniora" i wziąć udział w konkursach.
Trzeci filar skupiał się na sprawdzaniu stanu zdrowia seniorów. Były pomiary ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi czy tkanki tłuszczowej. Zaproponowano też edukację w zakresie ratownictwa medycznego oraz profilaktyki chorób nowotworowych.
Bogaty program wydarzenia sprawia, że kolejne odsłony Olimpiady docierają do co raz szerszego grona seniorów.
- To impreza, która jest podsumowaniem działań sportowych wszystkich dzielnic Warszawy. Dajemy seniorom możliwość wzięcia udziału w wielu atrakcjach, zabawach, a także sprawdzenia swoich możliwości w wielu dyscyplinach olimpijskich. Zainteresowanie wśród osób starszych jest coraz większe. W pierwszej edycji wydaliśmy ponad 400 pakietów startowych. W trzeciej było to już ponad 1500. Cieszy nas to, że liczba uczestników wzrasta - oznajmił główny organizator, prezes TKKF Jacek Bączkowski.
Dla wielu seniorów jest to nie tylko czas na zachowanie i poprawę ogólnej sprawności życia, edukację zdrowotną i aktywizację ruchową. To także okazja do spędzenia czasu z rówieśnikami i pasjonatami sportu.
- Takie imprezy są bardzo ważne dla seniorów. To idealny czas na integrację, aktywność fizyczną bez względu na wiek. W Warszawie jest wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Olimpiada Seniorów jest jedną z nich. Osobiście mam sport we krwi. Najważniejsze są chęci, by spędzać czas aktywnie. Sport to zdrowie i tak trzeba żyć - podsumował Marek Sikorski, uczestnik wydarzenia na stadionie Polonii.
Przejdź na Polsatsport.pl
Komentarze