Rajdowe ME: Habaj piąty na Cyprze, zwycięstwo Al-Attiyaha

Moto

Katarczyk Nasser al-Attiyah (Volkswagen Polo GTi R5) wygrał Rajd Cypru, przedostatnią rundę mistrzostw Europy. Na piątej pozycji został sklasyfikowany Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5). Drugie miejsce ze stratą 2.37,5 niespodziewanie wywalczył Cypryjczyk Simos Galatariotis (Skoda Fabia R5), a na trzeciej pozycji uplasował się lider cyklu Brytyjczyk Chris Ingram (Skoda Fabia R5) – strata 3.50,9.

Habaj, plasujący się przed Cyprem na trzeciej pozycji w klasyfikacji ME, stracił do zwycięzcy 5.43,4. Polak miał ostatniego dnia rajdu ogromne problemy techniczne. Awaria układu elektrycznego spowodowała, że kierowca nie mógł w pełni wykorzystać możliwości samochodu.

„Nie mogłem w pełni otworzyć przepustnicy. Na ostatnich odcinkach moim celem było dojechanie do mety i utrzymanie pozycji. Udało się, to był nasz pierwszy start tutaj. Warunki były bardzo wymagające” – powiedział Habaj na mecie.

Ogromnego pecha ponownie miał wicelider cyklu Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Citroen C3 R5). W niedzielę w jego samochodzie doszło do uszkodzenia silnika i kierowca musiał się wycofać.

Na mecie Katarczyk, który również startuje w mistrzostwach świata, tryskał dobrym humorem.

„Bardzo się cieszę ze zwycięstwa, Cypr to jeden z moich ulubionych rajdów. Mistrzostwa Europy są coraz trudniejsze, startuje tu bowiem wielu świetnych kierowców” - przyznał Al-Attiyah.

W klasyfikacji generalnej na pozycji lidera umocnił się Ingram, który ma 131 pkt. Na drugą pozycję awansował Habaj z dorobkiem 113 pkt. Polak traci do lidera już tylko 18 pkt.

Walka o tytuł najlepszego kierowcy Starego Kontynentu rozstrzygnie się podczas ostatniej rundy ME - Rajdu Węgier w dniach 8-10 listopada.