MŚ Doha 2019: Warholm obronił tytuł w biegu na 400 m ppł

Norweg Karsten Warholm po raz drugi z rzędu zdobył mistrzostwo świata w biegu na 400 metrów przez płotki. W Dausze pokonał ten dystans w czasie 47,42. Srebro zdobył Amerykanin Rai Benjamin, a brąz - pierwszy dla gospodarza imprezy, Kataru - Abderrahman Samba.

Przed finałem nie brakowało głosów, że norweski lekkoatleta może ustanowić rekord świata. On też o tym marzył, a w osiągnięciu celu miał mu pomoc specyficzny trening krzyku, polegający na kontroli oddechu i bardzo głębokiej koncentracji.

Ostatecznie rekordu nie było (należy od 1992 roku do Amerykanina Kevina Younga - 46,78), ale Warholm i tak może mieć powody do radości. Wygrał dość wyraźnie - drugi na mecie Benjamin uzyskał 47.66 (strata 0,24), a trzeci Samba - 48,03.

23-letni Norweg potwierdził swoją dominację w tej konkurencji. W 2017 roku zdobył mistrzostwo świata, a rok później - mistrzostwo Europy.

W półfinale MŚ w Katarze (w sobotę) odpadł Patryk Dobek.