Retro Liga Mistrzów: Gol, który rozpętał... Citkomanię

W kąciku historycznym Retro Liga Mistrzów Tomasz Smokowski przypomniał mecz Widzewa Łódź z Ateltico Madryt. 25 września 1996 roku ekipa ze stolicy Hiszpanii wygrała 4:1 w Łodzi, ale prawdziwą ozdobą spotkania był gol Marka Citki. Trafienie z ponad 40 metrów rozpętało w Polsce na kilka miesięcy prawdziwą Citkomanię.

W ramach nowego sezonu Ligi Mistrzów w naszym studiu pojawił się nowy kącik historyczny – Retro Liga Mistrzów. Przypomnimy w nim archiwalne mecze Champions League – sensacyjne, niesamowite, dramatyczne, a czasem kontrowersyjne. Aż do finału w Stambule pokażemy fragmenty dwudziestu pięciu spotkań tych rozgrywek.

W 23. odcinku Retro Ligi Mistrzów zabieramy państwa do Łodzi, gdzie Widzew podejmował ówczesnego mistrza Hiszpanii - Atletico. Z pewnością nie o takim debiucie w Lidze Mistrzów przed własną publicznością marzyli podopieczni trenera Franciszka Smudy. Jednak wysoką porażkę łodzianom nieco osłodziło trafienie Citki, które pamięta z pewnością każdy szanujący się polski kibic.

Po 32. minutach ekipa z Madrytu prowadziła 2:0 po trafieniach Milinko Panticia i Diego Simeone, który aktualnie jest trenerem Atletico. Jednak na przerwę Widzew schodził ze zdobyczą bramkową. Tuż przed końcem pierwszej części gry Citko dostrzegł wysuniętego Jose Francisco Molinę. Pomocnik łodzian niewiele co znajdując się za kołem środkowym, postanowił oddać zaskakujący strzał. Próba wychowanka Włókniarza Białystok okazała się uderzeniem, które przeszło do historii polskiej piłki. Po tym golu w kraju zapanowała Citkomania, czyli istne szaleństwo na punkcie Marka Citki.

Po przerwie jednak piękny gol piłkarza pochodzącego z Białegostoku nie sprawił, że Widzew na nowo uwierzył w siebie. Hiszpańska drużyna zdobyła kolejne dwie bramki, które były autorstwa ponownie Simeone oraz Kiko Narvaeza i wygrała 4:1.

WYNIKI I TERMINARZ LIGI MISTRZÓW

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2019/2020 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym PolsaciePlusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.