Euroliga: Arka Gdynia awansowała do fazy grupowej

Koszykarki Arki awansowały do fazy grupowej Euroligi. W rewanżowym meczu eliminacyjnym gdynianki pokonały w środę we własnej hali Botas Ankara 84:75 (19:21, 23:21, 20:13, 22:20). W pierwszym spotkaniu podopieczne trenera Gundarsa Vetry wygrały w Turcji 88:72.

W pierwszym eliminacyjnym meczu zawodniczki Arki triumfowały w Ankarze 88:72 i w rewanżu przed własną publicznością nie tyle nie roztrwoniły tej przewagi, ile ponownie okazały się lepsze od tureckiego zespołu. Gdynianki zwyciężyły 84:75 dzięki czemu rywalizować będą w fazie grupowej Euroligi.

W środę koleżanki wspomogła już Rebecca Allen, która dopiero w poniedziałek dotarła do Gdyni. Australijska skrzydłowa wzięła udział z reprezentacją swojego kraju w Pucharze Azji i z tego powodu nie wystąpiła w pierwszym spotkaniu.

W rewanżu Allen zdobyła 14 punktów, ale nie była najskuteczniejszą koszykarką Arki. W ekipie gospodyń pierwsze skrzypce grała Maria Papowa. Białoruska skrzydłowa rzuciła 27 „oczek”, zanotowała również trzy zbiórki i cztery asysty. Barbora Balintova zapisała na swoim koncie 13 asyst, a Sonja Greinacher zebrała 11 piłek, z czego pięć w ataku.

Do przerwy był jeszcze remis 42:42, ale druga połowa należała do gdynianek, które w 37. minucie wygrywały 76:65. Trener Vetra mógł wówczas wprowadzić na boisku młode polskie zawodniczki.

Arka trafiła do grupy B Euroligi, w której znalazły się także Dynamo Kursk, Fenerbahce Stambuł, Sopron Basket, Famila Basket Schio, Spar Citylift Girona i Lyon Asvel Feminin. Zagra w niej również zwycięzca rywalizacji BLMA Montpellier - Olympiakos Pireus. Pierwsze spotkanie Francuzki wygrały w Grecji 66:63.

Ostatni raz gdynianki występowały w tych rozgrywkach w sezonie 2011/2012. W latach 2002 i 2004 zostały wicemistrzyniami Euroligi.

Arka Gdynia - Botas Ankara 84:75 (19:21, 23:21, 20:13, 22:20)

Arka Gdynia: Maria Papowa 27, Rebecca Allen 14, Amalia Rembiszewska 12, Barbora Balintova 10, Marissa Kastanek 8, Sonja Greinacher 6, Angelika Slamova 6, Julia Niemojewska 1, Kamila Podgórna 0, Anna Wińkowska 0, Joanna Grymek 0.