Tokio 2020: Organizatorzy proszą o rady, jak zneutralizować efekt upałów

Inne
Tokio 2020: Organizatorzy proszą o rady, jak zneutralizować efekt upałów
fot. PAP

Organizatorzy przyszłorocznych igrzysk w Tokio przesłali do wszystkich sportowych federacji kwestionariusze, w których proszą o rady dotyczące przeprowadzenia poszczególnych konkurencji w związku z upałami, jakie spodziewane są w Japonii na przełomie lipca i sierpnia 2020.

Jak powiedział przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach, chodzi o to, by władze poszczególnych federacji poinformowały japońskich organizatorów, jakie środki w ich dyscyplinach powinny zostać podjęte ze względu na spodziewane ekstremalne temperatury. Upały od kilku lat nawiedzają "Kraj Kwitnącej Wiśni" właśnie na przełomie lipca i sierpnia.
 
Już wcześniej zapowiedziano korekty w programie godzinowym igrzysk przenosząc kilka konkurencji na inną porę. Z powodu spodziewanych upałów bieg maratoński kobiet i mężczyzn odbędzie się o godz. 6 rano (2 i 9 sierpnia - ostatniego dnia olimpiady). O 5.30 na trasę wyruszą chodziarze na dystansie 50 km (8 sierpnia), zaś chód kobiet i mężczyzn na 20 km rozgrywany będzie o 6 rano. Także pływacki maraton na akwenie otwartym zostanie przesunięty na wczesne godziny poranne.
 
W końcu lipca przez kilka tygodni temperatura utrzymywała się na poziomie powyżej 31 stopni C, zaś na początku sierpnia maksymalna średnia dobowa wyniosła 34,8 st. C. W okresie od 29 lipca do 4 sierpnia z tego powodu w Japonii zmarło co najmniej 57 osób, a ponad 18 tysięcy trafiło do szpitala.
 
Upały zagrażające zdrowiu sportowców i kibiców stanowią jedno z największych wyzwań japońskich organizatorów. Co jakiś czas podają oni kolejne propozycje rozwiązań, które mają pomóc w zmniejszeniu negatywnych skutków wysokich temperatur - wśród nich są m.in. zacienione strefy odpoczynku, namioty przy punktach kontrolnych, mgiełki chłodzące oraz paczki z lodem.
 
Igrzyska w Tokio odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku. Poprzednio letnia olimpiada rozgrywana była w stolicy Japonii w 1964 roku, a zimowe igrzyska w Sapporo w 1972 oraz Nagano w 1998. 
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie