Najczęściej na podium stawali reprezentanci Stanów Zjednoczonych. W Dausze zdobyli 29 medali: 14 złotych, 11 srebrnych i cztery brązowe. Jak cenne są krążki za pierwsze miejsce pokazują miejsca Ugandy i Holandii, także Japonii. Zawodnicy krajów z Afryki i Europy po dwa razy stawali na najwyższym stopniu podium, lekkoatleci z Kraju Kwitnącej Wiśni także triumfowali w dwóch konkurencjach, w jednej ich łupem padł brąz. To pozwala im wyprzedzić Polskę, która z Kataru wróci z dorobkiem o zaledwie jeden medal uboższym od tych trzech reprezentacji razem wziętych. Cóż, taki urok rankingów i końcowych klasyfikacji. 

 

Jeżeli weźmiemy pod uwagę łączną liczbę medali, to na tegorocznych MŚ Polaków wyprzedziło tylko pięć reprezentacji. Jesteśmy w światowej czołówce! W Dausze na podium stawali reprezentanci 43 krajów.  

 

Polscy kibice cieszą się z trzech miejsc na podium naszych kulomiotów, przedstawicieli "eksportowej" specjalizacji Biało-Czerwonych. Paweł Fajdek zdobył złoto, Joanna Fiodorow srebro, a Wojciech Nowicki brąz. Ponadto srebrny medal wywalczyła kobieca sztafeta 4x400 m, okraszając ten sukces wspaniałym rekordem kraju (3:21.89). Trzecie miejsce na świecie zajęli tyczkarz Piotr Lisek i biegający na 1500 m Marcin Lewandowski.

 

Końcowa klasyfikacja medalowa lekkoatletycznych mistrzostw świata Doha 2019 TUTAJ