El. Euro 2020: Belgia wywalczyła awans jako pierwsza! Pokaz strzelecki z San Marino

Reprezentacja Belgii kazała swoim kibicom długo czekać na otwarcie worka z golami w meczu z San Marino, jednak później bramki posypały się hurtowo. Czerwone Diabły trafiły do siatki aż sześciokrotnie na przestrzeni 17 minut, a mecz z kopciuszkiem zakończył się 9:0. Dzięki zwycięstwu zespół Roberto Martineza zapewnił sobie już awans do Euro 2020.

Belgowie byli jedynym zespołem, który już dziś mógł zapewnić sobie awans do finałów Euro 2020. Warunkiem było zwycięstwo z reprezentacją San Marino, a więc... oczywistość.

Pierwsze minuty to bicie głową w mur gospodarzy. Opór gości upadł dopiero w 28. minucie, gdy do siatki trafił Romelu Lukaku. Worek z bramkami się rozsypał, a publiczność zgromadzoną w Brukseli mogła podziwiać prawdziwy popis strzelecki swoich ulubieńców.

Już kilka chwil później z dystansu do siatki trafił Nacer Chadli, a w 35. minucie było 3:0 po samobóju Cristiana Brolliego. To nie był jednak koniec: na przestrzeni kolejnych dziesięciu minut do siatki trafiali jeszcze Lukaku, Toby Alderweireld i Youri Tielemans. Dzięki dubletowi Lukaku został najskuteczniejszym piłkarzem w historii reprezentacji i pierwszym w historii, który dobił do bariery pięćdziesięciu trafień.

Mogło się wydawać, że kolejne trafienia w pierwszej połowie zapowiadają "dwucyfrówkę" i rozochocą gospodarzy, jednak Belgowie zatrzymali się "tylko" na dziewięciu. Po zmianie stron do siatki trafiali rezerwowi Christian Benteke i Yari Verschaeren oraz Timothy Castagne. Belgowie, którzy stworzyli sobie aż 42 sytuacje bramkowe z kompletem zwycięstw (21 punktów) w grupie I są już pewni awansu do finałów Euro 2020.

Belgia - San Marino 9:0 (6:0)
Bramki: Lukaku 28, 41, Chadli 31, Brolli 35 (s), Alderweireld 43, Tielemans 45+1, Benteke 79, Verschaeren 84 (k), Castagne 90.

Belgia: Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen, Jan Vortonghen - Timothy Castagne, Hans Vanaken, Youri Tielemans, Nacer Chadli - Dries Mertens (Yari Verschaeren 63'), Romelu Lukaku (Christian Benteke 76'), Eden Hazard (Yannick Ferreira-Carasco 63')

San Marino: Simone Benedettini - Manuel Battistini, Cristian Brolli, Davide Simoncini, Mirko Palazzi, Andrea Grandoni (Lorenzo Lunadei 78') - Marcello Mularoni, Enrico Golinucci, Mattia Giardi (Adolfo Hirsch 46') - Nicola Nanni, Filippo Berardi (Alessandro Golinucci 46').