El. Euro 2020: Holandia pokonała Irlandię Północną po zabójczej końcówce

W meczu eliminacji Euro 2020 Holandia wygrała u siebie z Irlandią Północną 3:1, chociaż przegrywała 0:1. O takim wyniku przesądził doliczony czas gry, w którym gospodarze strzelili dwa gole.

Holandia i Irlandia Północna walczą o awans, dlatego ich mecz miał ogromne znaczenie dla sytuacji w tabeli grupy C el. Euro 2020. Faworytem byli gospodarze. Tym bardziej, że De Kuip to jeden z ich ulubionych stadionów. "Pomarańczowi" wygrali tam szesnaście ostatnich spotkań. Ostatnią drużyną, która im się postawiła, była Rumunia, remisując 0:0 w marcu 2007 roku.

Selekcjoner reprezentacji Holandii Ronald Koeman opisywał rywali jako "walczące maszyny". Nie było w tym przesady. Goście walczyli zażarcie o każdą piłkę. W efekcie gospodarze mieli duże problemy, by konstruować akcje. Jeśli ktoś spodziewał się gradu goli, to po pierwszej połowie mógł się poczuć bardzo rozczarowany. W ciągu 45 minut piłkarze oddali w sumie jeden celny strzał.

Holenderskich kibiców mógł pocieszyć fakt, że 22 z 28 poprzednich goli ich ulubieńcy strzelili po 55. minucie. Obraz gry długo się jednak nie zmieniał... Virgil van Dijk był tak tym sfrustrowany, że w pewnym momencie grał jako środkowy napastnik.

Tymczasem Irlandczycy czekali na swoją szansę i się doczekali! W 75. minucie po dośrodkowaniu Stuarta Dallasa dośrodkował w kierunku Josha Magennisa i Jasper Cillessen musiał wyciągać piłkę z siatki... Sensacja wisiała w powietrzu, jednak "Pomarańczowi" wzięli się w garść. Rezerwowy Donyell Malen wypatrzył w polu karnym Memphis Depaya, zagrał mu i ten płaskim strzałem pokonał bramkarza. Kiedy wydawało się, że spotkanie zakończy się podziałem punktów, w doliczonym czasie gry gola na 2:1 strzelił rezerwowy Luuk de Jong. Jak się okazało, to nie był ostatni akord. Sto osiemdziesiąt sekund później kolejną bramkę zdobył Depay.

Holandia - Irlandia Północna 3:1 (0:0)
Bramki: Depay 81, 90+4, L. de Jong 90+1 - Magennis 75

Holandia: Jasper Cillessen - Denzel Dumfries (78. Luuk de Jong), Matthijs de Ligt, Virgil van Dijk, Daley Blind - Georginio Wijnaldum, Marten de Roon (66. Donny van de Beek), Frenkie de Jong - Steven Bergwijn, Memphis Depay, Ryan Babel (66. Donyell Malen)

Irlandia Północna: Bailey Peacock-Farrell - Michael Smith, Craig Cathcart, Jonny Evans, Shane Ferguson - Corry Evans (87. Tom Flanagan), Steven Davis, George Saville (83. Jordan Thompson) - Paddy McNair, Kyle Lafferty (66. Josh Magennis), Stuart Dallas

Żółte kartki: Depay - Peacock-Farrell, J. Evans, Smith