El. Euro 2020: Sensacja w Skopje! Słowenia poległa po golach Elmasa

Zaskakującym rezultatem zakończył się mecz grupy G eliminacji mistrzostw Europy Macedonia Północna - Słowenia. Gospodarze pokonali faworyzowanych Słoweńców 2:1. Wszystkie gole padły w drugiej połowie. Dwa trafienia dla Macedończyków były autorstwa Eljifa Elmasa. Honorowego gola dla gości strzelił Josip Ilicić.

W marcu na wyjeździe Macedończycy zremisowali 1:1, a w czwartek przed własną publicznością zdobyli komplet punktów, pokazując, że nie rezygnują z walki o awans do Euro 2020.

Wynik w Skopje jest korzystny dla Biało-Czerwonych, którzy po zwycięstwie w Rydze nad Łotyszami 3:0 umocnili się na prowadzeniu w grupie G. Jeśli w niedzielę w Warszawie pokonają Macedończyków, zapewnią sobie awans do mistrzostw Europy.

Pierwsza połowa starcia rozgrywanego w stolicy Macedonii Północnej była wyrównana, choć nieco lepsze wrażenie sprawiali Słoweńcy. Podopieczni Matjaza Keka potrafili wywalczyć sporą liczbę stałych fragmentów gry, ale niewiele z tego wynikało.

Najciekawiej było po przerwie. W 50. minucie gospodarze wyszli na prowadzenie po pięknej dwójkowej akcji macedońskiej legendy - Gorana Pandeva i Elmasa. Weteran kapitalnie rozegrał piłkę z 20-latkiem, który w sytuacji sam na sam pokonał Jana Oblaka.

Słoweńcy po stracie gola wzięli się za odrabiania strat. Jednak ich akcje nie przynosiły rezultatów. Za to podopieczni Igora Angelovskiego byli bardziej konkretni i skuteczni. W 68. minucie po jednym z kontrataków Elmas po raz drugi wyszedł sam na sam z Oblakiem. Tym razem pomocnik SSC Napoli po raz drugi pokonał bramkarza Atletico Madryt. Piłka po drodze odbiła się jeszcze od słupka.

W piątej minucie doliczonego czasu gry gola honorowego dla gości strzelił Josip Ilicić. Gracz Atalanty Bergamo Stole Dimitrievskiego pokonał strzałem z rzutu karnego.

Zwycięstwo Macedonii Północnej ze Słowenią należy uznać za sensację. Oblak i spółka w ostatnich trzech meczach odnieśli komplet zwycięstw, ale tym razem rywale ich zaskoczyli.

Macedonia Południowa – Słowenia 2:1 (0:0)
Bramki: Elmas 50, 68 - Ilicić 90+5

Macedonia Północna: Stole Dimitrievski - Stefan Ristovski (82' Gjoko Zajkov), Visar Musliu, Kire Ristevski - Boban Nikolov, Stefan Spirovski, Arijan Ademi (77' Kristijan Tosevski), Egzijan Alioski - Goran Pandev (66' Ivan Trickovski), Ilija Nestorovski

Słowenia: Jan Oblak - Petar Stojanovic, Aljaz Struna, Miha Mevlja, Jure Balkovec - Josip Ilicic, Rene Krhin (48' Denis Popovic), Jasmin Kurtic, Roman Bezjak (79' Robert Beric) - Benjamin Verbic (65' Miha Zajc), Andraz Sporar

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia)