Hagibis uderzy w Japonię w weekend. Najbardziej zagrożone są centralne i północne części kraju. Hagibis już teraz jest drugim najsilniejszym tajfunem w tym roku, jego moc określa się na 5, czyli najwyżej w skali Saffira-Simpsona opisującej siłę tego typu żywiołów. Zanim Hagibis dotrze do Japonii, może być najsilniejszym tajfunem w tym roku. Meteorolodzy ostrzegają, że będzie miał niszczycielską moc, Tokio jest zagrożone dużymi zniszczeniami. W Wikipedii można znaleźć takie określenie skali zagrożenia: "Całkowite zerwanie dachów domów, budynków użytkowych i przemysłowych. Całkowite zniszczenie niektórych budynków z możliwością całkowitego rozwiania mniejszych konstrukcji. Powodzie na dużym terenie. Niekiedy wymagana całkowita ewakuacja ludności". Żartów więc nie ma. 

 

Jak wielka jest skala żywiołu pokazuje zdjęcie poniżej. Francuscy meteorolodzy "nałożyli" Hagibisa na mapę Europy. Wiatr sięgnąłby nawet Polski...

 

 

Na razie zostały odwołane dwa sobotnie mecze Anglia - Francja oraz Nowa Zelandia - Włochy - poinformowali organizatorzy turnieju na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Spotkania zaplanowane zostały, odpowiednio, w Jokohamie i Toyocie. Stadion w Toyocie ma zakrywany dach, ale przy takiej sile żywiołu nikt nie zaryzykuje wprowadzenie pod wielką powierzchnię ponad 42 tysięcy kibiców, bo tyle mieści stadion. Obiekt w Jokohamie jest jeszcze większy - mieści 72 tysiące kibiców. Tam miał zostać rozegrany mecz Anglia - Francja, na który bilety rozeszły się na pniu.

 

"Zdecydowaliśmy się odwołać niektóre spotkania na podstawie najnowszej prognozy pogody" - wyjaśniał dyrektor PŚ Alan Gilpin. Sytuacja meteorologiczna jest śledzona na bieżąco. Zgodnie z harmonogramem mają się odbyć z kolei mecze Australia - Gruzja w piątek w Fukuroi oraz Irlandia - Samoa w piątek w Fukuoce. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie niedzielnej rywalizacji Japonii ze Szkocją w Jokohamie. Być może też zostanie odwołana. Pozostałe weekendowe spotkania są zaplanowane w południowej Japonii i na wyspie Kiusiu.

 

Nigdy wcześniej w historii Pucharu Świata w rugby, sięgającej 1987 roku, nie było konieczności odwoływania spotkań. Organizatorzy poinformowali, że drużyny Anglii, Francji, Nowej Zelandii i Włoch za nierozegrane mecze otrzymają po dwa punkty (bez punktów bonusowych), co już budzi ogromne kontrowersje. 

 

Mecz Anglia - Francja miał zdecydować o pierwszym miejscu w grupie C, która w ćwierćfinałach gra "na krzyż" z grupą D. Remis oznacza, że rywalizację wygra Anglia i to ona zmierzy się z najlepszą ekipą grupy D, w której o triumf walczą Walia z Australią. 

 

Dużo poważniejsze konsekwencje może mieć odwołanie i ewentualne ogłoszenie remisu w niedzielnym meczu Japonia - Szkocja, który również ma się odbyć w Jokohamie. Japończycy prowadzą w grupie A. Sensacyjnie pokonali 19:12 drugą aktualnie Irlandię, ale jeśli przegraliby ze Szkocją, nie wyjdą z grupy. Remis przy zielonym stoliku oznacza dalszą grę gospodarzy i brak awansu trzeciej obecnie Szkocji. 

 

Z powodu bardzo niekorzystnych warunków pogodowych zagrożone jest również Grand Prix Formuły 1 w japońskiej Suzuce.

 

A co z meczami siatkarskiego Pucharu Świata? Wygląda na to, że są niezagrożone. Rywalizacja przeniosła się do Hiroszimy, położonej na południu Japonii. Tajfun ma uderzyć w centralną część kraju, a potem odejść na północ. Gorzej może być z lotami powrotnymi do Europy. Puchar Świata siatkarzy kończy się jednak dopiero we wtorek, do tego czasu sytuacja może się uspokoić. Oby. 

 

Rugbiści zostają w Japonii do 2 listopa. W najbliższy weekend ma się zakończyć faza grupowa. W przyszły weekend ćwierćfinały. Wszystkie mecze Pucharu Świata w rugby można oglądać na żywo na sportowych antenach Polsatu. 

 

Plan transmisji na ten weekend wygląda(ł) następująco: 

 

Piątek 11.10


Australia – Gruzja
, godz. 12.15 Polsat Sport Fight

 

Sobota 12.10


Nowa Zelandia – Włochy
, godz. 6.45 Polsat Sport   ODWOŁANY
Anglia – Francja, godz. 10.15 Polsat Sport ODWOŁANY
Irlandia – Samoa
, godz. 12.45 Polsat Sport Fight

 

Ekstraliga Rugby
RC Lechia Gdańsk – Juvenia Kraków, godz. 15.00 Polsat Sport Fight

Niedziela 13.10


Namibia – Kanada
, godz. 5.15 Polsat Sport Fight
USA – Tonga 7.45, godz. Polsat Sport Fight
Walia – Urugwaj, godz. 10.15 Polsat Sport Fight
Japonia – Szkocja, godz. 12.45 Polsat Sport Fight