El. Euro 2020: Były piłkarz Wisły Kraków pogrążył Anglików! Pierwsza porażka w kwalifikacjach od dziesięciu lat

Czechy pokonały Anglię 2:1 w meczu na szczycie grupy A piłkarskich eliminacji Euro 2020. Decydującego gola strzelił w końcówce były piłkarz Wisły Kraków Zdenek Ondrasek. Dla Anglików to pierwsza porażka w eliminacjach dużej imprezy od dziesięciu lat.

Anglicy do Pragi pojechali z jednym założeniem. Mieli pewnie wygrać i jako druga drużyna po Belgii zapewnić sobie awans do przyszłorocznych finałów mistrzostw Europy. W marcu na Wembley rozpędzeni "Synowie Albionu" rozgromili Czechów 5:0 i oczywiście na teren naszych południowych sąsiadów przyjechali w roli absolutnego faworyta. Co więcej, warto dodać, że w razie remisu bądź wygranej byłby to 44. mecz Anglików bez porażki z rzędu w eliminacjach ME i MŚ.

Zaczęło się świetnie dla przyjezdnych. Już w 4. minucie Raheem Sterling był faulowany w polu karnym. Sędzia wskazał na jedenasty mecz, do piłki podszedł Harry Kane i pewnym strzałem pokonał Tomasa Vaclika. Mogło to zwiastować kolejną wysoką wygraną podopiecznych Garetha Southgate'a.

Nie minęło 10 minut, a mieliśmy remis. W szesnastce najsprytniejszy okazał się Jakub Brabec, który kolanem z najbliższej odległości wpakował futbolówkę do siatki Jordana Pickforda. Co ciekawe to Czesi postanowili pójść za ciosem i spróbowali zaatakować gości. Gospodarze tworzyli sobie więcej okazji, ale mecz w pierwszej połowie był dość wyrównany.

Po godzinie gry mogliśmy mieć 2:1 dla Czechów, ale interwencją najwyższej klasy popisał się Pickford. Golkiper Anglików kapitalnie wybronił strzał Lukasa Masopusta z dystansu. Kilka kolejnych prób gospodarzy również kończyło się niepowiedzeniem z powodu świetnej postawy bramkarza Evertonu.

W końcu Czesi dopięli swego w 85. minucie. Prawą stroną popędził Masopust, świetnie wypatrzył Zdenka Ondraska, a debiutujący w kadrze 30-latek pewnie wykończył sytuację. Jak się okazało, gol byłego piłkarza Wisły Kraków był decydujący. Anglicy przegrali pierwszy mecz w eliminacjach ME i MŚ od 2009 roku. Czesi zrównali się w tabeli grupy A z piątkowymi rywalami.

Czechy - Anglia 2:1 (1:1)

BramkiBrabec 9, Ondrasek 85 - Kane 5

Czechy: Tomas Vaclik - Vladimir Coufal, Ondrej Celustka, Jakub Brabec, Jan Boril - Tomas Soucek, Alex Kral - Lukas Masopust (90. Jaromir Zmrhal), Vladimir Darida, Jakub Jankto (82. Jan Kopic) - Patrick Schick (65. Zdenek Ondrasek)

Anglia: Jordan Pickford - Kieran Trippier, Michael Keane, Harry Maguire, Danny Rose - Jordan Henderson, Declan Rice (88. Tammy Abraham), Mason Mount (72. Ross Barkley) - Raheem Sterling, Harry Kane, Jadon Sancho (73. Marcus Rashford)

Żółte kartki: Jankto - Rose, Sterling, Henderson