El. Euro 2020: Nerwowe mecze w grupie H. Francja i Turcja blisko awansu

Liderujący grupie H Francuzi i Turcy do ostatnich sekund drżeli o trzy punkty w meczach z Islandią i Albanią. Zwycięstwa tych drużyn po 1:0 oznaczają jednak, że są one o krok od awansu na ME 2020 z grupy H.

W hicie grupy H Francja grała w Rejkjawiku z Islandią. Do 66. minuty Trójkolorowi byli nieskuteczni pod bramką Hannesa Halldorsona. Dobre okazje marnował m.in. Antoine Griezmann. Na 24 minuty przed końcem goście dostali jednak rzut karny, który na gola zamienił Olivier Giroud. Porażka Islandii 0:1 oznacza, że gracze z Wyspy Gejzerów raczej nie awansują na ME 2020 przez eliminacje.

Bliżej celu w postaci awansu są za to Turcy, którzy bardzo długo męczyli się u siebie z Albanią. W składzie gospodarzy znaleźli się zarówno 21-letni Merih Demiral, jak i... 39-letni Emre Belozoglu. Taka mieszanka młodości z doświadczeniem nie potrafiła przedrzeć się przez albańskie szyki aż do 89. minuty. Wtedy jednak błąd w komunikacji bramkarza z obrońcami wykorzystał Cenk Tosun i dał gospodarzom jednobramkowy triumf.

Po skromnych zwycięstwach 1:0 Francja i Turcja mają po 18 punktów i 6 oczek przewagi nad Islandią. Historyczne trzy punkty wywalczyła Andora, która wygrała z Mołdawią 1:0.

Islandia - Francja 0:1 (0:0)
Bramka: Olivier Giroud 66 (k)

Turcja - Albania 1:0 (0:0)
Bramka: Cenk Tosun 90

Andora - Mołdawia 1:0 (0:0)

Bramka: Marc Vales 63