El. ME 2020: Pierwsza wygrana Andory w historii!

Reprezentacja Andory 11 października 2019 roku dokonała rzeczy historycznej. W 7. kolejce eliminacji ME 2020 w grupie H, Andorczycy pokonali Mołdawię 1:0, notując pierwsze w historii zwycięstwo w kwalifikacjach do EURO.

Andora w eliminacjach mistrzostw Europy występuje od 1998 roku, kiedy po raz pierwszy walczyła o główny turniej - EURO 2000 w Belgii i Holandii. Przywitanie z kwalifikacjami było bolesne, bo Andorczycy przegrali wszystkie 10 spotkań. Od tamtego czasu piłkarze z Księstwa nigdy nie poznali smaku zwycięstwa. Co więcej, nigdy nawet nie zremisowali w eliminacjach ME.

Historia zmieniła się na naszych oczach 11 października 2019 roku. W 7. kolejce kwalifikacji do EURO 2020 Andorczycy podejmowali Mołdawię. Do przerwy było obiecująco, bo w Andorra La Vella był bezbramkowy remis. Zaraz na początku drugiej połowy z boiska za drugą żółtą kartkę za zagranie ręką wyrzucony został Mołdawianin Radu Ginsari i to właśnie wtedy Andorczycy zwietrzyli swoją szansę.

W 63. minucie gospodarze mieli rzut rożny. Z narożnika boiska dośrodkowywał Marc Pujol, który dograł wprost na głowę swojego imiennika Valesa. Ten uderzył precyzyjnie, przy słupku i Alexei Coselev musiał skapitulować. Do ostatniego gwizdka piłkarze z Andory pilnowali własnej bramki jak oka w głowie i mogli cieszyć się z historycznego zwycięstwa.

W przeszłości Andorze udało się wygrać dwa mecze eliminacji MŚ - z Macedonią oraz Węgrami.

Andora - Mołdawia 1:0 (0:0)

Bramka: Marc Vales 63