PKOl obchodzi 100. rocznicę powstania

Inne
PKOl obchodzi 100. rocznicę powstania
fot. PAP

Polski Komitet Olimpijski obchodzi 100. rocznicę powstania. Został założony 12 października 1919 roku w Hotelu Francuskim w Krakowie, a jego pierwszym celem było wysłanie reprezentacji na igrzyska w Antwerpii w 1920 roku.

Do 1924 roku działał pod nazwą Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich. Na jego czele stanął książę Stefan Lubomirski, natomiast patronatem objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.
 
Wybuch wojny polsko-bolszewickiej przerwał przygotowania do startu biało-czerwonych w Antwerpii. Polacy zadebiutowali w igrzyskach cztery lata później w Paryżu. Do stolicy Francji pojechało 66 sportowców. Start przyniósł dwa medale - wicemistrzami olimpijskimi zostali w kolarskim wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk, natomiast brąz w jeździeckim konkursie skoków przez przeszkody wywalczył na Pikadorze porucznik Adam Królikiewicz.
 
Obowiązującą do dziś nazwę komitet przybrał w 1925 roku.
 
W 1928 roku w Amsterdamie pierwszy złoty medal olimpijski zdobyła dla Polski Halina Konopacka w rzucie dyskiem. Pierwszym polskim mistrzem olimpijskim wśród mężczyzn został w 1932 roku w Los Angeles triumfator biegu na 10 000 metrów Janusz Kusociński.
 
W drugiej wojnie światowej - w kampanii wrześniowej, na innych polach bitew, w obozach koncentracyjnych i na zesłaniach - życie straciło wielu olimpijczyków. W pierwszych igrzyskach po wojnie, w 1948 roku w Londynie, jedyny medal dla Polski - brązowy - zdobył bokser Aleksy Antkiewicz.
 
W igrzyskach olimpijskich w latach 1924-2018 polscy sportowy łącznie wywalczyli 305 medali: 75 złotych, 90 srebrnych i 140 brązowych. Na ten dorobek składają się 283 medale w letnich igrzyskach (68-83-132) oraz 22 w zimowych (7-7-8). Z ostatnich w Pjongczangu przywieźli dwa - złoty Kamila Stocha na dużej skoczni oraz brązowy drużyny skoczków.
 
Najwięcej medali - siedem (3-2-2) - zdobyła zmarła 29 czerwca 2018 roku Irena Szewińska. Cztery razy na najwyższym stopniu podium stanął w chodzie Robert Korzeniowski.
 
Polaków nie zabrakło także wśród zdobywców medali w olimpijskich konkursach sztuki. Zdobyli osiem medali: trzy złote, dwa srebrne i trzy brązowe. Dwukrotnym medalistą, złotym i srebrnym, był rzeźbiarz Józef Klukowski.
 
We władzach MKOl zasiadali Stefan Lubomirski, Kazimierz Lubomirski, Ignacy Matuszewski, Stanisław Rouppert, Jerzy Loth, Włodzimierz Reczek oraz Irena Szewińska.
 
Od 2010 roku Polskim Komitetem Olimpijskim kieruje Andrzej Kraśnicki.
 
Najważniejszymi celami stojącymi przed PKOl są krzewienie idei olimpijskiej, wysyłanie reprezentacji na igrzyska, gromadzenie środków na nagrody za zdobycie medali olimpijskich, organizacja konkursów, a wśród nich wspólnie z Klubem Dziennikarzy Sportowych "Złotego Pióra", oraz organizacja Polonijnych Igrzysk Sportowych. Pierwsze odbyły się w 1934 roku i zostały wznowione 40 lat później.
 
Dwudniowe uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w Krakowie w piątek. Punktem kulminacyjnym będzie 26 października Gala Olimpijska 100-lecia PKOl w Teatrze Wielkim w Warszawie. Patronem honorowym obchodów stulecia PKOl został prezydent RP Andrzej Duda.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze