El. Euro 2020: Chorwaci schowali szampany do lodówki. Bale zapewnił Walii punkt

W meczu grupy E Walia zremisowała w Cardiff z Chorwatami 1:1. Wynik już w 9. minucie otworzył Nikola Vlasić i wydawało się, że wicemistrzowie świata pewnie wywalczą awans na Euro 2020 już w niedzielę. W doliczonym czasie pierwszej połowy gola na wagę punktu strzelił jednak Gareth Bale, więc z otwieraniem szampanów Hrvatska będzie musiała jeszcze trochę poczekać.

Mecz z Walijczykami był dla Chorwatów szansą, by już w niedzielę wywalczyć sobie awans do turnieju głównego, jednak w tym celu konieczne było wywiezienie z Cardiff kompletu punktów. Podopieczni Ryana Giggsa nie zwykli jednak zbyt często przegrywać przed własną publicznością - ostatnim razem zdarzyło im się to w listopadzie zeszłego roku, w meczu Ligi Narodów przeciwko Danii (1:2).

W 9. minucie meczu wszystko ułożyło się po myśli aktualnych wicemistrzów świata. Lewą stroną pomknął wówczas Josip Brekalo, który po wbiegnięciu w pole karne podał w poprzek do Bruno Petkovicia, a ten wystawił piłkę Nikoli Vlasiciowi. Zawodnik CSKA Moskwa uderzył bez przyjęcia z odległości szesnastu metrów, a piłka po odbiciu się od lewego słupka wpadła do bramki strzeżonej przez Wayne'a Hennesseya.

Gdy wydawało się, że goście zejdą na przerwę do szatni z jednobramkową zaliczką, do wyrównania doprowadził niezawodny Gareth Bale. Piłkarz Realu otrzymał piłkę od Bena Daviesa i wbiegł z lewej strony pola karnego, po czym uderzył w kierunku dalszego słupka.

Druga połowa nie zachwyciła pod względem kreowania sytuacji bramkowych przez obie drużyny. Wystarczy powiedzieć, że w 78. minucie bilans wszystkich strzałów wynosił zaledwie 5:6. Efektowną próbą sześć minut wcześniej popisał się Tin Jedvaj, jednak piłka po jego strzale zewnętrzną częścią stopy przeleciała obok lewego spojenia bramki Walijczyków.

Remis oznacza, że Chorwaci z otwieraniem szampana muszą poczekać do kolejnej serii gier, natomiast Walijczycy zajmują czwarte miejsce w tabeli grupy E, jednak mają do rozegrania jeszcze jeden mecz więcej od drugich w tabeli Węgrów i pierwszych Chorwatów. Na trzecim miejscu, również z jednym zaległym meczem, plasują się Słowacy, którzy w kolejnym spotkaniu spróbują powstrzymać na wyjeździe "Hrvatską".

Walia - Chorwacja 1:1 (1:1)
Bramki: Bale 45+3 - Vlasić 9

Walia: Wayne Hennessey - Connor Roberts, Joe Rodon, Tom Lockyer, Ben Davies - Joe Allen, Ethan Ampadu (50. Joe Morrell) - Gareth Bale, Jonathan Williams (68. Harry Wilson), Daniel James - Kieffer Moore (86. Tyler Roberts).

Chorwacja: Dominik Livaković - Tin Jedvaj, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Josip Barisić - Luka Modrić (90. Milan Badelj), Mateo Kovacić (46. Ivan Rakitić) - Ivan Perisić, Nikola Vlasić, Josip Brekalo - Bruno Petković (64. Ante Rebić).

Żółte kartki: Moore, Allen, James - Vida, Lovren, Petković, Rakitić, Modrić.

Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia).