El. ME 2020: Austria coraz bliżej awansu. Słoweńcy bezradni w Lublanie

Reprezentacja Austrii pokonała w Lublanie Słowenię 1:0 i jest coraz bliżej awansu na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. Zwycięską bramkę dla podopiecznych Franco Fody zdobył Stefan Posch.

Dla Austrii wyjazd do Lublany zapowiadał się jak droga przez mękę. Słoweńcy nie przegrali w tych eliminacjach na własnym boisku i na dodatek walczyli o utrzymanie się w boju o awans. Austriacy byli ich bezpośrednim rywalem, wyprzedzając gospodarzy tylko o dwa punkty. Gdyby Słoweńcy wygrali, przeskoczyliby Austrię i los wyjazdu na Euro 2020 mogliby rozstrzygnąć na przykład w Warszawie. Porażka skomplikowałaby mocno ich sytuację.

Austriacy natomiast nie przegrali dwóch ostatnich meczów na wyjeździe – z Macedonią Płn. i Polską – i nie zamierzali zatrzymywać się po zwycięstwie 3:1 z Izraelem. Foda mógł jednak obawiać się nieco o stan ofensywy, bo w podstawowym składzie jego drużyny zabrakło Marko Arnautovicia, który w eliminacjach Euro zdobył sześć bramek. Zamiast najlepszego piłkarza reprezentacji Austrii na murawie pojawił się napastnik będący wcześniej tylko rezerwowym - Michael Gregoritsch.

Od początku niedzielnego meczu Austriacy zrobili wszystko, by jego losy rozstrzygnąć w pierwszej połowie. Już w 13. minucie Gregoritsch przejął piłkę w polu karnym i potężnie uderzył na bramkę Jana Oblaka, ale trafił wprost w słoweńskiego bramkarza, który intuicyjnie odbił piłkę. Oblak był górą także w pojedynku z Konradem Laimerem, który strzelił głową. Golkiper Atletico Madryt nie miał jednak nic do powiedzenia przy bramce Stefana Poscha z 21. minuty. 22-latek wykorzystał dokładne dośrodkowanie Valentino Lazaro i dał Austrii prowadzenie. Do przerwy wynik nie uległ zmianie.

W drugiej połowie Austriacy nie dali wyrwać sobie cennego zwycięstwa. Mieli ułatwione zadanie, ponieważ w ostatnich minutach czerwoną kartkę za uderzenie łokciem otrzymał Denis Popović, którego sędzia Cuneyt Cakir bez namysłu wyrzucił z boiska.

Dzięki zwycięstwu ze Słowenią Austriacy wciąż zajmują drugie miejsce w grupie, mając na koncie szesnaście punktów. Słowenia z jedenastoma punktami zajmuje w grupie G czwarte miejsce.

Słowenia - Austria 0:1 (0:1)

Bramka: Posch 21

Słowenia: Jan Oblak - Petar Stojanović, Aljaż Struna, Miha Mevlja, Jure Balkovec - Roman Bezjak (61. Miha Zajc), Rene Krhin (79. Denis Popovic), Jasmin Kurtić, Josip Ilicić, Benjamin Verbić (69. Robert Berić) - Andraż Sporar.

Austria: Cican Stanković - Stefan Posch, Aleksandar Dragović, Martin Hinteregger, Andreas Ulmer - Valentino Lazaro (88. Christopher Trimmel), Stefan Ilsanker, Julian Baumgartlinger, Marcel Sabitzer (90. Florian Kainz), Konrad Laimer - Michael Gregoritsch (83. Karim Onisiwo).

Żółte kartki: Struna, Bezjak - Ulmer, Hinteregger, Laimer, Sabitzer.

Czerwona kartka: Popović.