Udany debiut polskiego bramkarza w Australii

Filip Kurto, który rozpoczął właśnie swój drugi sezon w australijskiej A-League, ma powody do zadowolenia i sporej satysfakcji. Polski bramkarz w meczu 1. kolejki australijskiej ekstraklasy zadebiutował w barwach Western United FC. Jego drużyna wygrała na wyjeździe 1:0 z byłą ekipą Polaka - Wellington Phoenix FC, w której grał jeszcze w zeszłym sezonie.

W połowie maja Kurto został wybrany najlepszym bramkarzem ligi australijskiej. 28-letni golkiper po sezonie spędzonym w Wellington Phoenix FC przeszedł do Western United. W ekipie ze stolicy Nowej Zelandii, która rzecz jasna występuje w A-League rozegrał 25 meczów, w których przepuścił 38 goli i 5 razy zachował czyste konto. Statystyki te nie są oszałamiające, ale ogólna świetna postawa sprawiła, że nasz golkiper zapracował na miano najlepszego gracza ligi na swojej pozycji.

Olsztynianin po sezonie spędzonym w klubie z Nowej Zelandii przeniósł się do Australii. Western United to nowo powstały klubu australijskiej ligi zawodowej, który udanie zadebiutował w rozgrywkach A-League. Zwycięskiego gola dla nowego zespołu Kurto strzelił w 34. minucie Besart Berisha.

Kariera wychowanka Naki Olsztyn po wyjeździe najpierw do Nowej Zelandii, a teraz do Australii wróciła na właściwe tory. Wcześniej przez dwa sezony będąc zawodnikiem holenderskich klubów - Excelsioru Rotterdam i Rody Kerkrade, Kurto nie rozegrał żadnego meczu ligowego. Jednak we wcześniejszych sezonach zanotował łącznie 108 spotkań w Eredivisie.