El. ME 2020: Najmniejszy wymiar kary dla Łotwy. Festiwal nieskuteczności Zahaviego

Reprezentacja Izraela wygrała z Łotwą 3:1 w ostatnim meczu 8. kolejki grupy G eliminacji Euro 2020. Wynik został ustalony jeszcze przed przerwą, a dwa gole dla Izraelczyków strzelił Mounas Dabbour. Jedno trafienie dołożył Eran Zahavi, ale po meczu może być niezadowolony, bo zmarnował co najmniej cztery inne okazje na poprawienie dorobku bramkowego.

Zahavi jest bardzo blisko poprawienia rekordu eliminacji Euro Roberta Lewandowskiego i Davida Healy'ego, którzy zatrzymali się na 13 golach. Po spotkaniu 8. kolejki z Łotwą piłkarz Guangzhou ma 11 bramek. Kolejnego gola dołożył w 26. minucie, dobijając strzał Mounasa Dabboura. Ten ostatni miał już wtedy na koncie bramkę na 1:0, dzięki czemu odblokował się po kilku miesiącach.

Izraelczycy mieli więc po dwóch kwadransach korzystny wynik 2:0, ale w 40. minucie stracili koncentrację. Vladislavs Tutkovskis z Bruk-Bet Termaliki zagrał prostopadłą piłkę do Vladislavsa Kamessa, a były gracz Pogoni Szczecin strzelił gola kontaktowego. Chwilę później znowu obudził się Dabbour, który kapitalną podcinką ustalił wynik pierwszej części gry na 3:1.

Po przerwie gole już nie padły, w czym duża zasługa Pavelsa Steinborsa, który dwoił się i troił w łotewskiej bramce. Szansę na trafienie miał też Gutkovskis, ale ostatecznie Izrael wygrał 3:1 i dołączył do Słowenii i Macedonii Północnej (po 11 punktów), które na 2 kolejki przed końcem wciąż mają szanse na dogonienie drugiej w tabeli Austrii.

Izrael - Łotwa 3:1 (3:1)
Bramki: Dabbur 16, 42, Zahavi 26 - Kamess 40

Izrael: Ofir Marciano - Eli Dasa, Loai Taha, Dan Glazer, Taleb Tawatha (78. Sun Menachem) - Bibras Natcho, Nir Bitton, Hatem Elhamed - Dia Seba (76. Ilay Elmkies), Munas Dabbur (84. Shon Weissman), Eran Zahavi

Łotwa: Pavels Steinbors - Vitalijs Jagodinskis, Antonijs Cernomordijs, Marcis Oss, Raivis Jurkovskis - Igors Tarasovs, Martins Kigurs (68. Olegs Laizans), Roberts Savalnieks - Vladimirs Kamess (78. Davis Ikaunieks), Vladislavs Gutkovskis, Janis Ikaunieks (86. Daniels Ontuzans)

Żółte kartki: Glazer - Oss, J. Ikaunieks, Cernomordijs