Polscy siatkarze wywalczyli srebrny medal Pucharu Świata!

W swym ostatnim meczu Pucharu Świata siatkarzy 2019 Polska wygrała z Iranem 3:0. Podopieczni trenera Vitala Heynena odnieśli dziewiąte zwycięstwo na tym turnieju i wywalczyli srebrny medal. Złoto już w poniedziałek zapewnili sobie Brazylijczycy, a trzecie miejsce zajęła reprezentacja Stanów Zjednoczonych.

Po pierwszej partii meczu Polski z Iranem znany był już wynik meczu USA – Egipt. Amerykanie wygrali 3:1, co oznaczało, że biało-czerwoni musieli pokonać Iran, by utrzymać drugą lokatę w tabeli.

Polacy prowadzili już wówczas 1:0, pewnie wygrywając pierwszą partię. Prowadzili w niej praktycznie od początku (5:2, 8:4), grali spokojnie i skutecznie. W środkowej partii rywale, którzy grali bez Sa’ida Marufa i Amira Ghafoura zbliżyli się na dwa oczka (12:10, 14:12). Na drugiej przerwie było 16:13, a po niej asem serwisowym popisał się Fabian Drzyzga. Od tego momentu biało-czerwoni powiększali przewagę, a w końcówce kontrolowali sytuację. Łukasz Kaczmarek wywalczył piłkę setową, a skuteczny atak Artura Szalpuka zamknął tę część meczu (25:18). Co ciekawe, Polacy nie oddali w niej rywalom nawet jednego punktu po błędach własnych.

Set numer dwa również rozpoczął się od przewagi biało-czerwonych (6:2, 8:5), ale tym razem po pierwszej przerwie przeciwnicy odrobili straty (8:8). Wyrównana walka nie trwała jednak długo, bo już przed drugą przerwą Polacy odzyskali inicjatywę (16:13). W końcówce znów mieli bezpieczną przewagę i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Atak Macieja Muzaja po bloku dał piłkę setową, a w kolejnej akcji Wilfredo Leon i Jakub Kochanowski efektownie zatrzymali podwójnym blokiem Porya Yali (25:18).

Trzecią odsłonę podopieczni Heynena rozpoczęli od mocnego uderzenia (4:0, 6:1). W środkowej części seta jeszcze powiększyli punktowy dystans. Po kiwce Leona za blok schodzili na drugą przerwę przy prowadzeniu 16:8. W końcówce różnica punktowa wynosiła już dziesięć oczek (19:9). Piłkę meczową wywalczył Kaczmarek (24:15), a serwis rywali w siatkę dał ostatni punkt (25:16).

Najwięcej punktów: Wilfredo Leon (17), Maciej Muzaj (15) – Polska; Porya Yali (14), Amirhossein Esfandiar (12) – Iran. Polacy tradycyjnie dominowali w bloku (10–3), lepiej punktowali w ataku i popełnili zdecydowanie mniej błędów własnych (7–17).

Polacy wywalczyli swój czwarty medal Pucharu Świata w historii. Mają teraz na koncie trzy srebrne (1965, 2011, 2019) oraz jeden brązowy krążek (2015).

Polska – Iran 3:0 (25:18, 25:18, 25:16)

Polska: Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Maciej Muzaj, Mateusz Bieniek, Karol Kłos – Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Artur Szalpuk, Łukasz Kaczmarek, Marcin Komenda, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Bartosz Kwolek. Trener: Vital Heynen.
Iran: Javad Karimisouchelmaei, Porya Yali, Amirhossein Esfandiar, Masoud Gholami, Ali Shafiei, Milad Ebadipour – Mohammadreza Hazratpourtalatappeh (libero). Trener: Igor Kolakovic.