Przed Igrzyskami w Tokio Brytyjczyków czeka szkolenie z... mycia rąk

Inne
Przed Igrzyskami w Tokio Brytyjczyków czeka szkolenie z... mycia rąk
fot. PAP

Angielski Instytut Sportu rekomenduje sportowcom z Wysp Brytyjskich, którzy pojadą na igrzyska i paraolimpiadę Tokio 2020, by skorzystali z internetowego programu treningowego uczącego... jak prawidłowo myć ręce. Chodzi o zminimalizowanie ryzyka zarażenia się wirusami.

Jak wynika z długofalowych badań, choroby wirusowe układu oddechowego, w tym kaszel i przeziębienia oraz układu żołądkowo-jelitowego, to główne przyczyny wyłączenia profesjonalnych sportowców z treningów i zawodów. - Kiedy popatrzy się globalnie na sportowców-olimpijczyków, widać, że infekcje wirusowe w znaczący sposób zmniejszają ich szanse na osiągnięcie zakładanego celu. Trzeba więc myśleć o strategiach, które maja na celu uniknięcie problemów w tym względzie. Zmniejszenie ryzyka choroby wirusowej można porównać do takich działań jak używanie specjalnych butów, odpowiednich dla każdej dyscypliny, by zmniejszyć prawdopodobieństwo kontuzji - powiedział dziennikowi "Guardian" doktor James Hull, jeden z badaczy i inicjator akcji propagowania wśród sportowców odpowiedniej higieny mycia rąk.

 

Ryzyko zachorowania sportowców w Japonii podnosi fakt, iż flora wirusowa jest inna niż w Europie, a dodatkowo igrzyska odbędą się w najbardziej upalnym okresie - od 24 lipca do 9 sierpnia. Poprzednio letnia olimpiada rozgrywana była w Japonii w październiku 1964 roku.

 

- Brzmi to łatwo: odpowiednio umyć ręce, ale w zasadzie większość ludzi nie wie, jak robić to prawidłowo. Ludzie są nieświadomi, że żele alkoholowe potrzebują minuty kontaktu ze skórą. Jeśli spryskasz dłonie tym płynem i zetrzesz w ciągu 15 sekund, to naprawdę takie mycie nie będzie skuteczne - dodał naukowiec.

PAP, seb
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie