Bałakow zrezygnował z prowadzenia reprezentacji Bułgarii

Piłka nożna

Trener piłkarskiej reprezentacji Bułgarii Krasimir Bałakow podał się do dymisji cztery dni po meczu eliminacji mistrzostw Europy z Anglią (0:6), podczas którego na stadionie w Sofii doszło do rasistowskiego zachowania kibiców.

Podczas meczu, gdy na boisku w stolicy Bułgarii pojawili się czarnoskórzy gracze Anglii, z trybun słychać było okrzyki imitujące małpy, pokazywano też nazistowskie gesty. Sędzia dwukrotnie przerywał spotkanie w pierwszej połowie. Bałakow początkowo mówił, że nie widział niestosownego zachowania kibiców, ale we wtorek mailowo przeprosił Anglików za te incydenty.

 

Bułgarski Związek Piłki Nożnej (BFU) stwierdził jednak w oświadczeniu, że powodem rezygnacji są niezadawalające wyniki sportowe drużyny.

 

- Moja decyzja o ustąpieniu nie ma nic wspólnego z tym, że premier Bojko Borisow poprosił mnie o rezygnację dzień po meczu z Anglią. Po prostu moja cierpliwość się skończyła - powiedział Bałakow stacji Sky Sports.

 

Po meczu surowej kary dla gospodarzy domagał się szef Angielskiej Federacji Piłkarskiej (FA) Greg Clarke. - To była jedna z najstraszniejszych nocy, jaką kiedykolwiek widziałem w futbolu - powiedział.

 

W związku z tymi wydarzeniami bułgarska policja zatrzymała w piątek pięć kolejnych osób. Wcześniej do aresztu trafiło sześciu pseudokibiców. Według ministra spraw wewnętrznych policja zidentyfikowała 16 kibiców, których można oskarżyć o zachowanie rasistowskie. Do aresztu trafiło jedenastu z nich, trwają poszukiwania jeszcze pięciu. Większości zatrzymanym grożą grzywny i zakazy stadionowe, ale jeden może spędzić w więzieniu nawet pięć lat za "poważne chuligaństwo".

 

Do dymisji podał się też szef bułgarskiej federacji piłkarskiej Borisław Michajłow. Europejska Unia Piłkarska (UEFA) poinformowała o uruchomieniu procedury dyscyplinarnej wobec Bułgarii.

 

W załączonym materiale skrót meczu Bułgaria - Anglia.

 

WYNIKI I TABELE EL. EURO 2020

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze