PŚ w rugby: RPA uzupełniła stawkę półfinalistów

Rugbiści RPA pokonali reprezentację gospodarzy 26:3 (5:3) w ćwierćfinale rozgrywanego w Japonii Pucharu Świata. W kolejnej rundzie zmierzą się z Walią. Drugą parę półfinałową tworzą Anglia i broniąca tytułu Nowa Zelandia.

Japończycy potrafili dotrzymać kroku zespołowi z Afryki do przerwy. Na drugą połowę wychodzili z zaledwie dwupunktową stratą, jednak od tego czasu nie zdołali już poprawić dorobku. Trzy rzuty karne wykorzystane przez Handre Pollarda oraz przyłożenia Fafa de Klerka i Makazole Mapimpiego w drugiej połowie zdecydowały o triumfie RPA.

Wcześniej w niedzielę Walia wygrała z Francją, choć do przerwy przegrywała 10:19. Kilka minut po przerwie czerwoną kartką za uderzenie rywala łokciem w twarz ukarany został Sebastien Vahaamahina i od tego momentu "Trójkolorowi" oddali inicjatywę Walijczykom.

W sobotę Anglia wyeliminowała Australię wynikiem 40:16 (17:9), natomiast Nowa Zelandia potwierdziła status faworyta, rozbijając Irlandię 46:14 (22:0).

Do walki o Puchar Świata najlepsi rugbiści (20 drużyn) przystąpili po raz dziewiąty. Półfinały zaplanowano na 26 i 27 października, spotkanie o trzecie miejsce odbędzie się 1 listopada, a finał dzień później w Jokohamie.