Siatkarze Projektu Warszawa wygrali Memoriał Gołasia

Siatkówka
Siatkarze Projektu Warszawa wygrali Memoriał Gołasia
fot. PAP

W Zalasewie rozegrano 15. Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia. Wygrał Projekt Warszawa (dawne ONICO), który w finale pokonał Aluron Virtu CMC Zawiercie 3:2. W meczu o trzecie miejsce siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali z PGE Skrą Bełchatów 3:2. Zwycięstwo borykającej się z kłopotami finansowymi drużyny ze stolicy może być dobrą wróżbą na zbliżający się sezon, choć przypomnijmy, że poprzednia edycja tego prestiżowego turnieju zakończyła się zwycięstwem siatkarzy... Stoczni Szczecin.

Starcia czołowych drużyn PlusLigi przyciągnęły komplet kibiców do szkolnej hali w podpoznańskim Zalasewie, które po raz drugi gościło uczestników memoriału. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w turnieju wystąpili także kadrowicze, którzy zaledwie dwa dni wcześniej dotarli do kraju po wyczerpującym Pucharze Świata. Reprezentancie Polski nie mogli nawet liczyć na chwilę wolnego.
 
– Do Warszawy przyleciałem w środę w nocy. Czwartek dostałem wolne, miałem jedynie czas, żeby się przepakować, a w piątek zaliczyłem już pierwszy trening w klubie. Jesteśmy jednak profesjonalistami i musimy to pogodzić – przyznał libero stołecznej drużyny Damian Wojtaszek.
 
Warszawianie zmagają się ze sporymi kłopotami finansowymi i ich udział w turnieju stał pod znakiem zapytania. Organizatorzy zaprosili w ich miejsce Cuprum Lubin, doszło do małego zamieszania, lecz ostatecznie to siatkarze ze stolicy dotarli do Zalasewa. Jak się okazało, nie tylko Wojtaszek, ale cała drużyna podeszła do zawodów profesjonalnie, choć w trakcie okresu przygotowawczego z klubem rozstali się Bram van den Dries oraz Piotr Łukasik. W pierwszym półfinale sprawili małą niespodziankę, gładko wygrywając z Jastrzębskim Węglem 3:0.
 
Najmniejsze problemy kadrowe miała ekipa z Zawiercia, bowiem w jej składzie, poza Bułgarem Nikołajem Penczewem, nie ma kadrowiczów. Być może ten handicap sprawił, że w półfinale dość pewnie pokonali Skrę Bełchatów 3:0. Niedzielne pojedynki były już bardziej zacięte, a kibice obejrzeli ponad cztery godziny siatkówki na wysokim poziomie.
 
W finale podopieczni Andrei Anastasiego, którzy wystąpili pod tymczasową nazwą Projekt, stoczyli zacięty pojedynek z ekipą z Zawiercia. W tie-breaku klasę pokazał Bartosz Kwolek; jego atomowe zagrywki dały drużynie czteropunktowe prowadzenie. W końcówce nie pomylił się także w ataku, ale najlepszym zawodnikiem Projektu wybrano Andrzeja Wronę, a w Aluronie wyróżniono Mateusza Malinowskiego.
 
Nagrodę MVP turnieju zgarnął rozgrywający Antoine Bizard (Projekt). Siatkarze ze stolicy zdobyli jeszcze trzy nagrody indywidualne – najlepszy środkowy: Andrzej Wrona, najlepszy przyjmujący: Bartek Kwolek, najlepszy libero: Damian Wojtaszek.
 
Dla uczestników memoriału był to ostatni sprawdzian przed inauguracją rozgrywek, zaplanowaną na 26 października. Trzy dni wcześniej o Superpuchar Polski warszawianie zmierzą się z ZAKSĄ Kędzierzyn Koźle. 
 
Arkadiusz Gołaś był jednym z najbardziej utalentowanych w kraju zawodników. Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Atenach. W latach 2000-04 grał w AZS Częstochowa, a później we włoskim klubie Sempre Volley Padwa. Zginął tragicznie w 2005 roku, w wieku 24 lat w wypadku samochodowym na autostradzie w Austrii. Jechał wówczas do Włoch, gdzie miał kontynuować karierę w słynnym Lube Banca Macerata.
 
Wyniki Memoriału Gołasia 2019 (Zalasewo, 19–20 października):
 
2019-10-19: Jastrzębski Węgiel – Projekt Warszawa 0:3 (17:25, 21:25, 17:25) – półfinał
2019-10-19: PGE Skra Bełchatów – Aluron Virtu CMC Zawiercie 0:3 (21:25, 20:25, 20:25) – półfinał
 
2019-10-20: Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów 3:2 (25:19, 23:25, 15:25, 28:26, 15:12) – mecz o 3. miejsce
2019-10-20: Projekt Warszawa – Aluron Virtu CMC Zawiercie 3:2 (25:21, 18:25, 25:23, 18:25, 15:12) – finał
 

Klasyfikacja końcowa XV Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia:

 

1. Projekt Warszawa
2. Aluron Virtu CMC Zawiercie
3. Jastrzębski Węgiel
4. PGE Skra Bełchatów

 

"Dream team" Memoriału Gołasia 2019:

 

MVP: Antoine Brizzard (Projekt Warszawa)

 

atakujący: Mateusz Malinowski (Aluron Virtu CMC Zawiercie)
przyjmujący: Bartosz Kwolek (Projekt Warszawa)
rozgrywający: Michal Masny (Aluron Virtu CMC Zawiercie)
środkowy: Andrzej Wrona (Projekt Warszawa)
libero: Damian Wojtaszek (Projekt Warszawa)
najlepiej zagrywający: Alexandre Ferreira (Aluron Virtu CMC Zawiercie).

 
RM, Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze