Pierwsza taka sytuacja w koreańskiej siatkówce! Nowy zawodnik wzmocni kadrę

Siatkówka
Pierwsza taka sytuacja w koreańskiej siatkówce! Nowy zawodnik wzmocni kadrę
fot. Cyfrasport

Alex Chan Chi-Wai przechodzi proces nadania obywatelstwa koreańskiego. Urodzony w Hongkongu zawodnik jest na drugim etapie naturalizacji i czeka na ostateczną decyzję Departamentu Sprawiedliwości.

26-letni środkowy bloku Incheon Korean Air Jumbos został rekomendowany do uzyskania obywatelstwa Korei Południowej przez krajowy związek siatkówki. Jego naturalizacja musi teraz zostać zatwierdzona przez Departament Sprawiedliwości. Obowiązujące prawo koreańskie mówi, że zagranicznego sportowca można naturalizować, jeśli ma doskonałe umiejętności w dziedzinach tj. nauka, ekonomia, kultura i sport. Ministerstwo ocenia również, czy talent, umiejętności sportowe Chan Chi-Wai, będą w stanie przyczynić się do interesu narodowego.

 

W przypadku, gdy Koreański Departament Sprawiedliwości da zielone światło w sprawie siatkarza, Alex prawdopodobnie zostanie wykorzystany przez koreańską drużynę narodową podczas Igrzysk Azjatyckich w 2022 roku. Zanim to jednak nastąpi i będzie mógł oficjalnie występować w barwach nowego kraju, musi odczekać dwa lata po zmianie narodowości sportowej. Jest to warunek Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB), który jest przestrzegany przy zmianie obywatelstwa we wszystkich krajach. W Polsce taką karencję musiał odbyć Wilfredo Leon, zanim dołączył do Biało-Czerwonych.

 

Chan Chi-Wai dotychczas był reprezentantem Hongkongu. Z drużyną narodową wziął udział w dwóch Letnich Uniwersjadach (2013 i 2017 roku) oraz w Igrzyskach Azjatyckich 2014 roku.

 

Jest to pierwszy przypadek w koreańskiej siatkówce.

NP, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze