Prestiżowe wyróżnienie dla Szczęsnego. Powalczy o nagrodę Lwa Jaszyna

Piłka nożna

W poniedziałek ogłoszono listę nominowanych piłkarzy do Złotej Piłki "France Football". Na liście 30 zawodników można dostrzec nazwisko Roberta Lewandowskiego, ale nie tylko kapitana naszej reprezentacji spotkało wyróżnienie. W osobnej kategorii, na najlepszego bramkarza, nominowany został bowiem Wojciech Szczęsny.

To nowa kategoria, którą w tym roku postanowiono wdrożyć w życie. Będzie ona nosić imię legendarnego bramkarza Lwa Jaszyna, który jako jedyny golkiper w historii miał okazję odebrać Złotą Piłkę, a miało to miejsce w 1963 roku. W 2019 roku o trofeum imienia rosyjskiego bramkarza powalczy dziesięciu zawodników grających na tej pozycji. Polskich kibiców może cieszyć fakt, że w tym gronie znalazł się Szczęsny.

 

 

Były bramkarz AS Roma oraz Arsenalu to podstawowy golkiper Juventusu i obecnie jeden z najlepszych zawodników w Europie na tej pozycji. Nie może zatem dziwić jego nazwisko wśród nominowanych. O nagrodę Lwa Jaszyna powalczą także Jan Oblak, Manuel Neuer, Alisson Becker, Samir Handanović, Kepa Arrizabalaga, Hugo Lloris, Marc-Andre ter Stegen oraz Andre Onanana i Ederson.

 

Lew Jaszyn to rosyjski bramkarz, który 22 października 2019 roku skończyłby 90 lat. Z reprezentacją Związku Radzieckiego zdobył mistrzostwo Europy w 1960 roku oraz wicemistrzostwo cztery lata później. W 2000 roku został wybrany najlepszym bramkarzem stulecia według FIFA. Nosił pseudonim Czarna Pantera, ponieważ zawsze występował w ciemnych strojach i słynął z niesamowitej "elastyczności". Zmarł 20 marca 1990 roku.

 

Gala wręczenia Złotej Piłki "France Football" odbędzie się 2 grudnia.

KN, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie