PlusLiga: Projekt Warszawa – drużyna po przejściach

Siatkówka

Do samego końca trwała walka o pozostanie w PlusLidze siatkarzy ze stolicy, którzy latem stracili właściciela i sponsora tytularnego. Wicemistrzowie Polski grać będą teraz jako Projekt Warszawa, a kłopoty sprawiły, że ich aspiracje są mniejsze niż pierwotnie zakładano. Niespełna pół roku temu drużyna - wówczas jeszcze znana jako ONICO Warszawa - zostając wicemistrzem kraju odniosła największy sukces w historii. W kolejnych tygodniach doszło jednak do wielu zmian, często nieplanowanych.

Wcześniej, bo już w styczniu, władze klubu poinformowały, że po sezonie zmienią trenera. Zgodnie z przypuszczeniami mediów okazało się, że Francuza Stephana Antigę latem zastąpił Andrea Anastasi. Wraz z Włochem z Trefla Gdańsk przenieśli się środkowi Piotr Nowakowski i Patryk Niemiec oraz rozgrywający Michał Kozłowski.
 
Nie udało się zatrzymać Bartosza Kurka i wiadomo było, że nie zostanie na dłużej ściągnięty awaryjnie na play off Maciej Muzaj, ale pozyskano dwóch innych atakujących - Belga Brama van den Driesa i Białorusina Artura Udrysa. Zakontraktowano też przyjmujących Francuza Kevina Tillie'ego i reprezentującego Belgię, a mającego polskie pochodzenie Igora Grobelnego. Ci mieli mieć wsparcie dobrze spisujących się w poprzednim sezonie Bartosza Kwolka i Piotra Łukasika.
 
Zostali też: francuski rozgrywający Antoine Brizard, środkowi Andrzej Wrona i Jakub Kowalczyk oraz libero Damian Wojtaszek i Dominik Jaglarski. Pożegnano się zaś m.in. z: Kanadyjczykami środkowym Grahamem Vigrassem i atakującym Sharonem Vernonem-Evansem, bułgarskim przyjmujących Nikołajem Penczewem oraz środkowym Janem Nowakowskim.
 
Anastasi podczas czerwcowej prezentacji był w bardzo dobrym humorze. Chwalił dotychczasową pracę Antigi i przyznał, że celem będzie pozostanie na topie w ekstraklasie, choć utrudnią to występy w Lidze Mistrzów.
 
Przyznał też wtedy, że warszawski zespół miał pecha, bo wiosną z powodu kontuzji tuż przed półfinałami stracił Kurka, a zaraz potem Kwolka. Okazało się, że zła passa trwała, a dodatkowe mecze za sprawą debiutu w LM i późne dołączenie do drużyny kadrowiczów to nic w porównaniu z kłopotami, jakie pojawiły się jeszcze latem. Będąca właścicielem i sponsorem tytularnym firma ONICO złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości i dalsza przyszłość klubu stanęła pod znakiem zapytania.
 
Początkowo uspokajano kibiców i zapewniano, że czynione są starania, by drużyna pozostała w niezmienionym składzie. Przez długi czas jednak nie pojawiały się informacje o nowym właścicielu. W połowie października zaś podano, że odchodzą Łukasik i van den Dries. Pierwszy przeniósł się do Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, drugi wyjechał do Korei Południowej.
 
We wtorek klub poinformował, że ma nowego właściciela - spółkę Projekt Warszawa i licencję na występy w PlusLidze. Jak dodano, prowadzone są też rozmowy z potencjalnym partnerem tytularnym.
 
Mimo nerwowej sytuacji Anastasi i jego podopieczni starali się skupić na pracy - w miniony weekend wygrali Memoriał Arkadiusza Gołasia. Na przeszkodzie nie stanął im nawet fakt, że z uwagi na kłopoty zdrowotne Udrysa nie mieli do dyspozycji żadnego nominalnego atakującego i na tej pozycji zagrał Kowalczyk.
 
– Nie wiemy w tej chwili dokładnie, ile potrwa przerwa w grze Artura. Teoretycznie ma to być miesiąc lub półtora, ale może się okazać, że będzie to dłuższy okres – zastrzegł szkoleniowiec stołecznej ekipy.
 
W środę klub poinformował, że pozyskano atakującego Jana Króla, który sezon zaczął w pierwszoligowym SPS Chrobry Głogów. Sytuacja kadrowa drużyny wciąż jest jednak trudna i ma to wpływ zmianę założeń na ten sezon.
 
– Odeszło od nas dwóch ważnych zawodników. W związku z tym teraz naszym celem jest miejsce w ósemce po fazie zasadniczej – zaznaczył Anastasi.
 
W środowym meczu o Superpuchar Polski jego zespół musiał uznać wyższość Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (1:3). Rywalizację w PlusLidze rozpocznie on sobotnim spotkaniem na Torwarze, w którym podejmie MKS Będzin.
 
Projekt Warszawa 2019/20:
 
[1] Jakub Kowalczyk (Polska, 1986 – środkowy)
[2] Bartosz Kwolek (Polska, 1997 – przyjmujący)
[6] Antoine Brizard (Francja, 1994 – rozgrywający)
[7] Jan Król (Polska, 1989 – atakujący)
[8] Andrzej Wrona (Polska, 1988 – środkowy)
[11] Piotr Nowakowski (Polska, 1987 – środkowy)
[13] Igor Grobelny (Belgia, 1993 – przyjmujący)
[14] Dominik Jaglarski (Polska, 1997 – libero)
[18] Damian Wojtaszek (Polska, 1988 – libero)
[19] Patryk Niemiec (Polska, 1997 – środkowy)
[22] Kevin Tillie (Francja, 1990 – przyjmujący)
[23] Artur Udrys (Białoruś, 1990 – atakujący)
[85] Michał Kozłowski (Polska, 1985 – rozgrywający)
 
Trener: Andrea Anastasi (Włochy).
 
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze