Alpejski PŚ: Shiffrin po raz drugi dostała nagrodę "Złoty narciarz"

Zimowe
Alpejski PŚ: Shiffrin po raz drugi dostała nagrodę "Złoty narciarz"
fot. PAP

24-letnia Amerykanka Mikaela Shiffrin uznana została przez dziennikarzy zrzeszonych w AIJS za najlepszego sportowca specjalizującego się w narciarstwie alpejskim minionego sezonu. Tytuł "Złoty narciarz" przypadł jej po raz drugi. Poprzednio wygrała plebiscyt w 2017 roku.

W sezonie 2018/2019 Shiffrin po raz trzeci z rzędu zdobyła Kryształową Kulę za pierwsze miejsce w klasyfikacji alpejskiego Pucharu Świata. Z mistrzostw świata w szwedzkim Aare przywiozła dwa złote medale, triumfując w slalomie i supergigancie.

 

W tegorocznym plebiscycie Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Narciarskich (AIJS) Amerykanka nieznacznie wyprzedziła, czterokrotnego zwycięzcę Austriaka Marcela Hirschera.

 

Plebiscyt organizowany jest od 1963 roku i nosi nazwę od pomysłodawcy rywalizacji Pucharu Świata francuskiego dziennikarza Serge'a Langa - "Serge Lang Trophy".

 

- Jestem zaskoczona, że to właśnie mnie uhonorowano, a nie Marcela Hirschera. Głosowałam przecież za jego kandydaturą - powiedziała Shiffrin.

 

Uroczystość wręczenia trofeum przez syna Serge'a Patricka miała miejsce w austriackim Soelden, gdzie w sobotę zainaugurowana zostanie rywalizacji w alpejskim PŚ. Pierwszego dnia w slalomie gigancie będą rywalizowały kobiety, a drugiego mężczyźni.

 

Cztery razy trofeum przypadło Austriakowi Marcelowi Hirscherowi i Szwajcarowi Pirminowi Zurbriggenowi. Trzy razy triumfowali: Austriak Karl Schranz, Szwed Ingemar Stenmark i Włoch Alberto Tomba.

 

Zdobywcy "Złotego narciarza" od 2003 roku:

 

2003 - Stephan Eberharter (Austria)
2004 - Hermann Maier (AUT)
2005 - Bode Miller (USA)
2006 - Benjamin Raich (Austria)
2007 - Aksel Lund Svindal (Norwegia)
2008 - Matthias Lanzinger (Austria)
2009 - Lindsey Vonn (USA)
2010 - Carlo Janka (Szwajcaria)
2011 - Ivica Kostelic (Chorwacja)
2012 - Marcel Hirscher (Austria)
2013 - Tina Maze (Słowenia)
2014 - Anna Fenninger (Austria),
2015 - Fenninger (obecnie nosi nazwisko Veith) i Hirscher
2016 - Hirscher
2017 - Mikaela Shiffrin (USA)
2018 - Hirscher
2019 - Shiffrin

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze