PlusLiga: MKS Ślepsk Malow Suwałki – beniaminek z doświadczonym trenerem

Siatkówka
PlusLiga: MKS Ślepsk Malow Suwałki – beniaminek z doświadczonym trenerem
fot. Cyfrasport

Władze beniaminka PlusLigi Ślepska Malow Suwałki postawiły sobie za cel spokojne utrzymanie drużyny w krajowej elicie. Zespół wzmocnił się przed sezonem sześcioma zawodnikami, pozyskał również trenera Andrzeja Kowala.

– Chcemy spokojnie utrzymać się w PlusLidze. Życzylibyśmy sobie, żeby nie czekać do ostatnich meczów, ale zapewnić sobie to wcześniej – powiedział prezes klubu Wojciech Winnik, który nie ukrywał, że po awansie do ekstraklasy drużyna musiała się wzmocnić personalnie.
 
Z zespołu, który zdobył mistrzostwo 1. ligi, pozostało ośmiu siatkarzy: Kacper Gonciarz, Kamil Skrzypkowski, Łukasz Rudzewicz, Paweł Filipowicz, Jakub Rohnka, Patryk Szwaradzki, Wojciech Siek i Cezary Sapiński. Dołączyli do nich 32-letni libero Adrian Stańczak, reprezentacyjny atakujący Bartłomiej Bołądź, amerykański rozgrywający Joshua Tuaniga, norweski środkowy Andreas Takvam oraz przyjmujący Nicolas Szerszen i Belg Kevin Klinkenberg.
 
Nad ich przygotowaniem i formą czuwał nowy trener, zaprawiony w bojach w najwyższej klasie Andrzej Kowal, związany przez lata z Asseco Resovią.
 
Zawodnicy rozpoczęli przygotowania do sezonu w połowie sierpnia. Pod koniec września zagrali w Suwałkach dwa mecze sparingowe z wicemistrzem Białorusi Szachtiorem Soligorsk, a w Radomiu z Cerrad Enea Czarnymi Radom.
 
Na początku października Ślepsk Malow uczestniczył w 10. Memoriale Józefa Gajewskiego, w którym przed własną publicznością triumfował. Najpierw beniaminek pokonał Trefl Gdańsk 3:1, a w finale zespół z Warszawy 3:0.
 
W ubiegłym tygodniu siatkarze z Suwałk rozegrali w Berlinie dwa mecze kontrolne z tamtejszą drużyną RecyclingVolleys. Oba sparingi z mistrzem Niemiec zakończyły się remisem 2:2. We wtorek i środę zakończyli przygotowania dwoma wygranymi po 3:2 z Szachtiorem Soligorsk.
 
– Przygotowania do sezonu przebiegły na mocną czwórkę. Niestety ich minusem były kontuzje, które przytrafiły się niektórym zawodnikom. Kilku z nich było wyłączonych w tym czasie z gry, ale dzisiaj wszystko jest już w porządku – przekazał Winnik.
 
W przygotowaniach nie uczestniczył Tuaniga, który niedawno dołączył do drużyny prosto z Pucharu Świata w Japonii, gdzie występował w barwach Stanów Zjednoczonych.
 
– Cieszę się ze składu, który mamy, bo w maju nie spodziewaliśmy się, że pozyskamy tak wartościowych zawodników. Zostało ośmiu siatkarzy ze starego zespołu i mam nadzieję, że oni też, jako najlepsi pierwszoligowcy, udowodnią, że mogą rywalizować z najlepszymi – dodał szef klubu.
 
Ślepsk Malow pierwszy mecz w ekstraklasie rozegra 30 października z Aseco Resovią Rzeszów na jej boisku. Pierwotnie miał on się odbyć w Suwałkach, ale wciąż nie jest gotowa nowa hala widowiskowo-sportowa – Suwałki Arena. Obiekt miał być oddany do użytku latem, ale wykonawca zakończył prace w połowie października. Ma pomieścić 2,2 tys. widzów. Będzie to największa taka hala w województwie podlaskim.
 
Po awansie pozyskano także nowego sponsora tytularnego – suwalską firmę Malow. Budżet klubu, wspieranego również przez 60 mniejszych firm, wyniesie blisko 3,5 mln zł.
 
MKS Ślepsk Malow Suwałki 2019/20:
 
[2] Patryk Szwaradzki (Polska, 1995 – atakujący)
[4] Wojciech Siek (Polska, 1994 – środkowy)
[7] Kamil Skrzypkowski (Polska, 1986 – przyjmujący)
[8] Kevin Klinkenberg (Belgia , 1990 – przyjmujący)
[9] Nicolas Szerszen (Francja, 1996 – przyjmujący)
[10] Bartłomiej Bołądź (Polska, 1994 – atakujący)
[11] Andreas Takvam (Norwegia, 1993 – środkowy)
[12] Łukasz Rudzewicz (Polska, 1985 – środkowy)
[13] Jakub Rohnka (Polska, 1992 – przyjmujący)
[14] Cezary Sapiński (Polska, 1994 – środkowy)
[16] Paweł Filipowicz (Polska, 1992 – libero)
[18] Kacper Gonciarz (Polska, 1992 – rozgrywający)
[82] Adrian Stańczak (Polska, 1987 – libero)
[91] Joshua Tuaniga (USA, 1997– rozgrywający)
 
Trener: Andrzej Kowal (Polska).
 
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie