PlusLiga: Jurajscy Rycerze wygrali w Lubinie

W spotkaniu 1. kolejki PlusLigi siatkarze Cuprum Lubin przegrali z Aluron Virtu CMC Zawiercie 2:3. Gospodarze wygrali pierwszą odsłonę, ale w dwóch kolejnych nie wykorzystali swoich szans i mimo przewagi nie byli w stanie rozstrzygnąć setów na swoją korzyść. Jurajscy Rycerze nie zaprezentowali jeszcze formy z poprzedniego sezonu, ale wywieźli z Lubina dwa punkty.

Goście rozpoczęli mecz od wygrania trzech akcji (0:3), by przegrać cztery kolejne (4:3). Przez dłuższy czas oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Kluczowa dla losów seta okazała się punktowa seria lubinian w końcówce, zwieńczona asem serwisowym Miguela Tavaresa Rodriguesa (22:18). Gospodarze już nie oddali przewagi, a seta zamknął serwis Alexandre Ferreiry w siatkę (25:21).

Drugą odsłonę siatkarze Cuprum rozpoczęli od mocnego uderzenia (4:0, 6:1, 9:3), jednak zawiercianie szybko odrobili straty (11:11). Potem przejęli inicjatywę, w dużej mierze dzięki poprawie skuteczności w ofensywie. Po asie serwisowym Mateusza Malinowskiego gospodarze przegrywali 14:17. Tym razem oni gonili wynik i dopięli swego (21:21). Końcówka należała jednak do siatkarzy Aluronu. Ferreira wywalczył piłkę setową, a w ostatniej akcji goście zablokowali Jakuba Ziobrowskiego (23:25).

Set numer trzy długo toczył się przy przewadze siatkarzy Cuprum (11:7, 16:13). Niezwykle ważna dla rozstrzygnięcia tej partii była sytuacja przy stanie 18:14. Arbiter Jacek Litwin podjął kontrowersyjną decyzję, gdy odgwizdał błąd rzuconej piłki po ataku Bartłomieja Lipińskiego. Zamiast 19:14 gospodarze prowadzili 18:15, a po tej akcji ich gra zupełnie się posypała... Punktowa seria gości zatrzymała się dopiero przy wyniku 18:20. Zawiercianie nie pozwolili już sobie wyrwać zwycięstwa, które przypieczętował Nikołaj Penczew (20:25).

Od początku czwartej partii przewagę uzyskali siatkarze Aluron Virtu CMC (2:6) i długo utrzymywali punktowy dystans (11:15). Gospodarze nie rezygnowali i złapali punktowy kontakt z rywalami (18:19), a potem odrobili straty i uzyskali przewagę po autowym ataku Malinowskiego (22:21). W ostatnich akcjach przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Piłkę setową wywalczył atakiem po prostek Kamil Maruszczyk, który dał bardzo dobrą zmianę (24:22), a seta skończył Ziobrowski (25:23).

W tie-breaku Jurajscy Rycerze szybko uzyskali przewagę (5:8) i utrzymywali ją w dalszej części seta. Po ataku Marcina Walińskiego mieli piłkę meczową przy stanie 10:14. Gospodarze zdołali obronić się w trzech akcjach, ale w kolejnej Michał Masny wygrał walkę na siatce i rozstrzygnął to spotkanie (13:15).

Najwięcej punktów: Jakub Ziobrowski (17), Bartłomiej Lipiński (12) – Cuprum; Mateusz Malinowski (17) – Aluron. MVP: Michał Masny.

Cuprum Lubin – Aluron Virtu CMC Zawiercie 2:3 (25:21, 23:25, 20:25, 25:23, 13:15)

Cuprum: Miguel Tavares Rodrigues, Bartłomiej Lipiński, Przemysław Smoliński, Jakub Ziobrowski, Robinson Dvoranen, Mateusz Sacharewicz – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Bartłomiej Zawalski, Kamil Maruszczyk, Maciej Gorzkiewicz, Maksim Morozau. Trener: Marcelo Fronckowiak.

Aluron Virtu CMC: Marcin Waliński, Marcin Kania, Mateusz Malinowski, Alexandre Ferreira, Łukasz Swodczyk, Michał Masny – Taichiro Koga (libero) oraz Krzysztof Andrzejewski (libero), Arshdeep Dosanjh, Nikolaj Panczew. Trener: Mark Lebedew.

Sędziowie: Jacek Litwin – Maciej Kolendowski.

Wyniki, terminarz i plan transmisji 1. kolejki PlusLigi 2019/20:

2019-10-26: Indykpol AZS Olsztyn – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (22:25, 25:17, 25:15, 15:25, 15:13)
2019-10-26: Cuprum Lubin – Aluron Virtu CMC Zawiercie 2:3 (25:21, 23:25, 20:25, 25:23, 13:15)
2019-10-26: Projekt Warszawa – MKS Będzin (sobota, godzina 19.00)
2019-10-26: BKS Visła Bydgoszcz – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-10-27: GKS Katowice – Asseco Resovia (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-10-27: Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-11-06: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – MKS Ślepsk Malow Suwałki (środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).