We wtorek stadion NAC Breda nosi imię generała Maczka

Piłka nożna
We wtorek stadion NAC Breda nosi imię generała Maczka
fot. Twitter/NAC Breda

- 29 października jest ważnym wydarzeniem w historii naszego rodzinnego miasta - napisano na oficjalnej stronie internetowej holenderskiego klubu NAC Breda. Tego dnia 75 lat temu Breda została wyzwolona przez Pierwszą Polską Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Jednym z elementów obchodów tej rocznicy jest tymczasowe nadanie stadionowi NAC imienia polskiego dowódcy.

We wtorek wieczorem NAC rozegra mecz pucharowy z FC Emmen. Przed spotkaniem na stronie internetowej klubu, także na jego profilach  w mediach społecznościowych, zamieszczono informacje o wydarzeniach sprzed 75 lat. "Dziękujemy Wam Polacy" - brzmią pierwsze słowa wpisu na Twitterze.

29 października 1944 r. Breda została wyzwolona przez wojska polskie pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Dzięki jego strategii, która przewidywała użycie nie tylko artylerii, ale i piechoty, zachowało się wiele charakterystycznych elementów architektury miasta. Wielu żołnierzy z tej dywizji, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej lub zmarło po niej, zostało pochowanych na polskim cmentarzu wojskowym w dzielnicy Ettensebaan. Co więcej, w Breda widoczne są polskie wpływy i wciąż mieszka w niej wielu potomków polskich żołnierzy.

 

Władze klubu NAC postanowiły, że podczas pucharowego meczu z FC Emmen odbędą się uroczystości zawiązane z rocznicą wyzwolenia Bredy.

 

- To będzie okazja do wyrażenia wdzięczność tym, którzy oddali życie lub nim ryzykowali wyzwalając nasze miasto - napisano w oświadczeniu.

 

Kibice z "Breda Locos" od tygodni przygotowują się do oddania wielkiego hołdu polskim wyzwolicielom. Ma to nastąpić przed wtorkowym meczem. Ponadto symbolicznego rozpoczęcia spotkania dokonują krewni dwóch polskich żołnierzy. Ponadto, na ten jeden wyjątkowy dzień, nazwa stadionu NAC została symbolicznie zmieniona na Stadion im. Stanisława Maczka.

WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze