Triumfalny powrót Kowala na Podpromie! Klęska Asseco Resovii w starciu z beniaminkiem

W meczu 2. kolejki PlusLigi Asseco Resovia przegrała z MKS Ślepsk Malow Suwałki 1:3. Drużynę z Suwałk – dla której był to debiut w siatkarskiej ekstraklasie – poprowadził były trener rzeszowian Andrzej Kowal. Był to dla niego niezwykle udany powrót na Podpromie...

Premierowa partia od początku toczyła się przy przewadze gospodarzy (8:4, 10:5, 14:7). Siatkarze z Suwałk mieli swoje momenty w tym secie. Wygrali cztery akcje z rzędu w środkowej części (14:11), potem złapali punktowy kontakt w końcówce, gdy po nieudanej kiwce Nicholasa Hoaga było 22:21. Gospodarze po skutecznym bloku mieli piłkę setową (24:21), ale dwie kolejne akcje padły łupem suwalczan. Wynik seta na 25:23 ustalił serwisem w siatkę Bartłomiej Bołądź.

Trema debiutanta szybko minęła i na początku drugiej odsłony to siatkarze z Suwałk przejęli inicjatywę. Sygnał do ataku dał Josua Tuaniga, który popisał się dwoma asami serwisowymi (7:8). Od tego momentu gra beniaminka nakręcała się z akcji na akcję (10:13, 12:16). Bardzo dobre przyjęcie i skuteczna gra w obronie miały przełożenie na ofensywę gości. Kluczowy dla losów seta był kolejny popis Tuanigi w polu zagrywki (13:20). Rzeszowianom nie pomogło już nawet wejście Zbigniewa Bartmana... Goście pewnie zmierzali po zwycięstwo, które skutecznym atakiem przypieczętował Bołądź (17:25).

W trzecim secie już na początku dwoma asami poczęstował rywali Nicolas Szerszeń (0:3). Goście przeważali (4:8, 8:13), a rzeszowianie nie byli w stanie złapać właściwego rytmu gry. Doszło nawet do zmiany rozgrywającego – Kawika Shoji zastąpił Marcina Komendę. Nie zmieniło to jednak oblicza gry gospodarzy, bo przyjezdni nadal dominowali w polu zagrywki i w ofensywie. W końcówce seta siatkarzy Asseco Resovii złapał "siatkarski paraliż". W żaden sposób nie byli w stanie przeciwstawić się rywalom. Wynik na 16:25 ustalił asem serwisowym Szerszeń.

W czwartej odsłonie, po wyrównanym początku, przewagę uzyskali gracze Asseco Resovii (10:7), ale nie byli jej w stanie długo utrzymać. Po bloku na Hoagu znów był remis (14:14), a w kolejnych akcjach goście zaprezentowali heroiczną wręcz grę w obronie i uzyskali przewagę (15:17). W kolejnych akcjach zdołali ją utrzymać (18:21, 21:23). Po przestrzelonej zagrywce Hoaga mieli piłkę meczową, a w ostatniej akcji meczu gospodarze trafili piłką w sufit (22:25), co było dobrym podsumowaniem ich dyspozycji w tym meczu.

Najwięcej punktów: Nicholas Hoag (14), Zbigniew Bartman (12) – Asseco Resovia; Bartłomiej Bołądź (20), Nicolas Szerszeń (15), Jakub Rohnka (13) – MKS Ślepsk Malow. Siatkarze beniaminka odnieśli zwycięstwo w swym pierwszym meczu w PlusLidze. Była to wygrana zaskakująca, ale w pełni zasłużona. Ekipa z Suwałk wykorzystała słabość przeciwników, skutecznie prezentowała się w ofensywie, bardzo ofiarnie w obronie. Ze statystyk największe wrażenie robi podsumowanie punkowych zagrywek, wyraźnie niekorzystne dla gospodarzy (2–10, 4 asy Tuaniga, 3 Szerszeń). Spotkanie poprzedziło uroczyste pożegnanie Łukasza Perłowskiego, wieloletniego środkowego drużyny z Rzeszowa. MVP: Nicolas Szerszeń

Asseco Resovia – MKS Ślepsk Malow Suwałki 1:3 (25:23, 17:25, 16:25, 22:25)

Asseco Resovia: Bartłomiej Krulicki, Grzegorz Kosok, Marcin Komenda, Nicholas Hoag, Nicolas Marechal, Damian Schulz – Luke Peery (libero) oraz Kawika Shoji, Zbigniew Bartman, Rafał Buszek, Marcin Możdżonek. Trener: Piotr Gruszka

MKS Ślepsk Malow: Nicolas Szerszeń, Bartłomiej Bołądź, Andreas Takvam, Łukasz Rudziewicz, Jakub Rohnnka, Josua Tauniga – Paweł Filipowicz (libero) oraz Adrian Stańczak, Wojciech Siek, Kamil Skrzypkowski. Trener: Andrzej Kowal.