Siatkarskie pożegnania. Wspominamy tych, którzy odeszli w ostatnich miesiącach

Siatkówka
Siatkarskie pożegnania. Wspominamy tych, którzy odeszli w ostatnich miesiącach
fot. PAP

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas na wspominanie osób, które odeszły na zawsze. W minionych dwunastu miesiącach pożegnaliśmy wielu wybitnych ludzi polskiego sportu. Wśród nich znalazły się również osoby związane ze środowiskiem siatkarskim, zasłużone i oddane tej dyscyplinie sportu.

7 grudnia w wieku 89 lat zmarł Adam Piechura – były reprezentant Polski, trener, pedagog. To ostatni przedstawiciel kadry narodowej, która wystąpiła w pierwszych, historycznych mistrzostwach świata w 1949 roku, w których Polska zajęła piąte miejsce. Dwukrotnie wybierano go najlepszym trenerem na Dolnym Śląsku w plebiscycie "Słowa Polskiego" (1954, 1956).
 
W grudniu zmarł również były sędzia Janusz Pulchny. Jako zawodnik reprezentował barwy HKS Szopienice. W 1968 rozpoczął karierę sędziowską na szczeblu wojewódzkim. Sześć lat później awansował na szczebel centralny a przed dwoma laty zakończył pracę w roli kwalifikatora.
 
Na początku 2019 roku docierały do nas smutne informacje. 1 stycznia w wieku 70 lat zmarł Waldemar Bartelik, Prezes Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej, członek kadry narodowej. Był siatkarzem MKS-u Oliwa, GKS-u Wybrzeże, AZS-u Gdańsk, a potem przez kilka lat grał w Stoczniowcu u trenera Józefa Kopaczela. Po zakończeniu kariery sportowej pracował w przemyśle. Był m.in. współtwórcą koncernu Energa SA.
 
Tuż po Nowym Roku ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci dr. Bogusława Cieciórskiego, byłego zawodnika, trenera oraz prezesa AZS-u Olsztyn, któremu szefował w latach 1999-2008. Był jednym z założycieli Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA oraz członkiem jej Rady Nadzorczej (2004-2010).
 
Na początku stycznia zmarł w wieku 73 lat Leszek Klehr – sędzia szczebla centralnego, który przez wiele lat działał społecznie w strukturach Wydziału Sędziowskiego Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej jako Wiceprzewodniczący Wydziału i Przewodniczący Referatu Obsad i Dyscypliny. 
 
30 stycznia w wieku 79 lat zmarła Jadwiga Marko-Książek – brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio i Meksyku oraz mistrzostw świata w 1962 roku, wicemistrzyni Europy z 1963 roku.
 
W kwietniu w wieku 51 lat zmarł Jarosław Wojczuk - zawodnik Stoczni Szczecin, Jastrzębia Borynia, Stilonu Gorzów, Orła Międzyrzecz, SPS Zduńskiej Woli, Płomienia Sosnowiec, Gwardii Wrocław, Jokera Piła, Górnika Radlin. W barwach gorzowskiego Stilonu zdobył Puchar Polski (1997) oraz brązowy (1999) i srebrny (2000) medale mistrzostw Polski
 
5 maja zmarł Janusz Sikorski, wieloletni trener klubu Norwid Częstochowa, nauczyciel IX LO im. C.K. Norwida, Serdeczny Kolega i Przyjaciel. Miał 66 lat. Wychowawca wielu pokoleń reprezentantów Polski, olimpijczyków, medalistów mistrzostw świata i Europy. Człowiek wielkiej klasy i kultury, znakomity trener, wspaniały pedagog.
 
7 czerwca w wieku 74 lat zmarła Elżbieta Porzec-Nowak. W barwach reprezentacji Polski rozegrała 156 spotkań. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich 1968 w Meksyku i srebrna medalista mistrzostw Europy 1967, trzykrotna mistrzyni Polski (1967, 1969, 1970). 
 
Z niedowierzaniem i wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci 46-letniego Miguela Falaski, wieloletniego siatkarza i trenera PGE Skry Bełchatów. W 2007 roku wywalczył z reprezentacją Hiszpanii złoty medal mistrzostw Europy. Od 2008 roku bronił barw PGE Skry Bełchatów trzykrotnie zdobywając mistrzostwo Polski (2009, 2010 i 2011) oraz Puchar Polski (2009, 2011, 2012), a także srebrne medale Klubowych Mistrzostw Świata (2009) i Ligi Mistrzów (2012). Po zakończeniu kariery zawodniczej Falasca został trenerem PGE Skry, prowadząc zespół do mistrzostwa Polski (2014) oraz zdobycia Superpucharu Polski (2014). W tym samym roku bełchatowski klub wywalczył również brązowy medal PlusLigi i czwarte miejsce w Lidze Mistrzów, a w 2016 roku Puchar Polski. Zmarł 22 czerwca we Włoszech.
 
3 września 2019 roku w wieku 92 lat zmarł Mieczysław Kulig, wieloletni działacz Polskiej Siatkówki i pracownik Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej, Od początku lat pięćdziesiątych był związany z krakowską siatkówką jako sędzią, działacz i sekretarz; był jedną z najdłużej pracujących osób w siatkówce w Polsce, przepracował nieprzerwanie w Krakowskim i Małopolskim Związku Piłki Siatkowej 69 lat. Ponad to przez długi czas był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
 
9 października 2019 roku w wieku 91 lat zmarł Mariusz Gołub, założyciel oraz długoletni Prezes Opolskiego Związku Piłki Siatkowej, Prezes Honorowy OZPS, wieloletni Członek Zarządu PZPS.
 
15 października, w wieku 90 lat zmarła Halina Ippohorska-Lenkiewicz, wieloletnia reprezentantka Polski. Halina Ippohorska-Lenkiewicz (z domu Tomaszewska) urodziła się w Gdyni i to właśnie w Trójmieście rozpoczynała swoją siatkarską karierę. W reprezentacji Polski występowała przez 13 lat i zagrała w 141 meczach. Była wybitną reprezentantką naszego kraju, a z kadrą narodową sięgnęła łącznie po 7 medali. Trzy „krążki” – jeden srebrny (1952) i dwa brązowe (1956 i 1962) zdobyła na mistrzostwach świata. W czempionacie Starego Kontynentu wywalczyła cztery medale: dwa srebrne (1950, 1951) i dwa brązowe (1949, 1958). W 1993 roku otrzymała od Polskiego Komitetu Olimpijskiego nagrodę fair play za całokształt kariery. Mąż Zmarłej, Eryk Ippohorski-Lenkiewicz w latach 1989-2001 był prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
 
20 października 2019 roku, w wieku 82 lat zmarł Jan Kacprzak, Sędzia Honorowy Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Mazowieckiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej, były sędzia szczebla centralnego (1962-1987) i były Przewodniczący Kolegium Sędziowskiego MWZPS.
RM, pzps.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie