PlusLiga: ZAKSA zdecydowanie lepsza od Jastrzębskiego Węgla w hicie kolejki

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie pokonała 3:0 (25:23, 25:21, 25:20) Jastrzębski Węgiel w hitowym starciu trzeciej kolejki PlusLigi. Najlepszym zawodnikiem spotkania wybrany został Benjamin Toniutti.

Patrząc na wyjściowe szóstki trudno było wskazać faworyta tego meczu. Po obu stronach siatki aż roiło się od gwiazd. Nie ma się jednak czemu dziwić. W końcu to dwie ekipy, które w poprzednim sezonie stanęły na podium PlusLigi.

Jak przystało na hit trzeciej kolejki mecz rozpoczął się od fragmentu bardzo wyrównanej gry. Żaden z zespołów nie zdołał odkoczyć chociażby na dwa punkty. Dopiero w środkowej fazie seta udało się to siatkarzom ZAKSY i wyszli na prowadzenie 17:15. To zmusiło Roberto Santilliego do wzięcia czasu. Przewaga mistrzów Polski jednak utrzymywała się nadal, aż do momentu, gdy na zagrywce pojawił się Tomasz Fornal i doprowadził do wyrównania 21:21. Jastrzębianie wysunęli się nawet na prowadzenie, lecz w końcówce popełnili dwa niewymuszone błędy. Najpierw Fornal przyjął na drugą stronę, a potem Lukas Kampa przebił sytuacyjną piłkę palcami w aut. Pomyłka niemieckiego rozgrywającego zakończyła premierową odsłonę.

Druga partia rozpoczęła się lepiej dla gospodarzy. Jastrzębianie, niesieni dopingiem kibiców, którzy wypełnili halę do ostatniego miejsca, uzyskali trzypunktową przewagę. Nie utrzymali jej jednak zbyt długo. Po bloku Łukasza Kaczmarka na Fornalu na tablicy wyników pojawił się remis 10:10. W dalszej fazie seta coraz lepiej prezentowali się kędzierzynianie i ostatecznie wygrali 25:21.

Napędzeni zwycięstwem podopieczni Nikoli Grbicia fenomenalnie rozpoczęli trzeciego seta. Prowadzili aż 5:0! Jastrzębianie mimo to nie poddawali się, ale nie zdołali nawet na moment zbliżyć się do mistrzów Polski i przegrali 20:25.

Komisarz spotkania najlepszym zawodnikiem mianował Benjamina Toniuttiego. Francuz znakomicie obsługiwał swoich kolegów i rozrzucał blok rywali. Najlepiej punktującym był Łukasz Kaczmarek, który dopisał do dorobku drużyny aż 13 punktów.

Jastrzębski Węgiel - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 21:25, 20:25)

Jastrzębski Węgiel: Jurij Gładyr, Lukas Kampa, Julien Lyeneel, Michał Szalacha, Dawid Konarski, Tomasz Fornal, Jakub Popiwczak (L) oraz Christian Fromm, Raphael Margarido, Jakub Bucki, Dominik Depowski, Piotr Hain

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle:  Krzysztof Rejno, Benjamin Tniutti, Aleksander Śliwka, Łukasz Wiśniewski, Łukasz Kaczmarek, Simone Parodi, Paweł Zatorski (L) oraz Przemysław Stępień, Kamil Semeniuk, Arpad Baroti