Tokio 2020: Terminarz turnieju kwalifikacyjnego siatkarzy w Berlinie

W dniach 5–10 stycznia w Berlinie osiem europejskich reprezentacji będzie rywalizowało w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Awans uzyska jedynie zwycięzca tej imprezy.

Berliński turniej zapowiada się pasjonująco, bo o jedno miejsce powalczą: mistrz (Serbia), wicemistrz (Słowenia) oraz czwarta drużyna tegorocznych mistrzostw Europy (Francja), gospodarze (Niemcy) oraz Belgia, Bułgaria, Czechy i Holandia. Już w spotkaniu inaugurującym tę imprezę dojdzie do hitowego starcia Francja – Serbia.

Przypomnijmy, że w sierpniowych interkontynentalnych turniejach kwalifikacyjnych awans wywalczyły: Argentyna, USA, Rosja, Brazylia, Włochy oraz Polska. Podopieczni trenera Vitala Heynena wygrali zawody w Gdańsku, ogrywając kolejno: Tunezję 3:0, Francję 3:0 oraz Słowenię 3:1. Udział w turnieju IO mieli zagwarantowany również gospodarze – Japończycy.

Podziału na grupy przed turniejem w Berlinie dokonano systemem serpentynowym, według aktualnego rankingu CEV. Awans do półfinałów uzyskają po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. Kwalifikację olimpijską wywalczy jedynie zwycięzca całego turnieju.

grupa A: Niemcy, Belgia, Słowenia, Czechy
grupa B: Serbia, Francja, Bułgaria, Holandia.