Turniej EIHC. Chmielewski: To etap przygotowań do mistrzostw świata

Zimowe
Turniej EIHC. Chmielewski: To etap przygotowań do mistrzostw świata
fot. Cyfrasport

Japonia, Włochy i Węgry będą rywalami polskich hokeistów w rozpoczynającym się w piątek w Gdańsku turnieju EIHC o Puchar Niepodległości. „Ta impreza ma nas przygotować do mistrzostw świata Dywizji 1B” – powiedział wychowanek miejscowego Stoczniowca Aron Chmielewski.

W zeszłym roku w tym turnieju biało-czerwoni rywalizowali z Austrią, Norwegią i Danią, ale ze względu na uszkodzoną taflę dwa spotkania, gospodarzy z Danią i Austrii z Norwegią, zostały przerwane, a następnie uznane za nierozegrane.

 

„Z Gdańska mam dobre wspomnienia. Mam nadzieję, że gospodarze wyciągnęli wnioski i teraz już nie będzie żadnych problemów z taflą. Liczę także, że turniej przyciągnie do hali Olivia więcej kibiców niż poprzednio” – przyznał na konferencji prasowej w Gdańsku Tomasz Valtonen, który podczas tego turnieju debiutował w roli selekcjonera polskiej drużyny.

 

„Drugi rok wspólnej pracy jest dla nas trochę łatwiejszy, bo już się znamy, nauczyliśmy się jak na co dzień działamy i wiemy, czego chcemy. Dotąd wygląda to bardzo dobrze i mam nadzieję, że po turnieju będziemy w takim samym nastroju. Rok temu, mając w składzie 15 debiutantów, zagraliśmy dobrze przeciwko bardzo mocnym rywalom” – podkreślił.

 

Urodzony w Polsce fiński szkoleniowiec w poprzednim sezonie pracował także w Podhalu Nowy Targ, a obecnie prowadzi występujący w niemieckiej drugiej lidze Ravensburg Towerstars.

 

„Jestem na bieżąco z polską ligą, bo w internecie transmitowane są wszystkie mecze. Poza tym jestem w stałym kontakcie ze współpracownikami, trenerami i zawodnikami. W Niemczech dobrze mi się pracuje, ale stęskniłem się za Polską, dlatego z niecierpliwością czekam na turniej w Gdańsku i na spotkanie z chłopakami” – zapewnił.

 

39-letni szkoleniowiec nie ukrywa, że każdy dzień pracy z kadrą jest bardzo ważny.

 

„Nie mamy bowiem za wiele czasu. W grudniu czeka nas jeszcze jedno zgrupowanie, ale już bez gry kontrolnej, a w lutym w Kazachstanie prekwalifikacje olimpijskie. A później znajdziemy się na ostatniej prostej przed mistrzostwami świata” – wyjaśnił.

 

Na przełomie kwietnia i maja w Katowicach w czempionacie Dywizji 1B Polacy zmierzą się z Serbią, Litwą, Estonią, Japonią i Ukrainą.

 

„Dla mnie ten turniej jest bardzo ważny, bo w Gdańsku się wychowałem i przez trzy lata grałem w Stoczniowcu w ekstralidze. Zrobimy wszystko, aby go wygrać, bo rywalizujemy o prestiżową nagrodę. Puchar Niepodległości to dla Polaków wyjątkowo ważne trofeum, ale najistotniejsza impreza, czyli mistrzostwa świata Dywizji 1B, dopiero przed nami. Te zawody mają nas do niej jak najlepiej przygotować” – zauważył Chmielewski.

Program turnieju:
 
 8 listopada (piątek): 
 godz. 15 Węgry – Włochy
 godz. 18 Polska – Japonia
 
 9 listopada (sobota):
 godz. 15 Polska – Włochy
 godz. 18 Węgry – Japonia
 
 10 listopada (niedziela): 
 godz. 13 Polska – Węgry
 godz. 17 Włochy – Japonia
kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze