PŚ w short tracku. Transmisje w Polsacie Sport News i na Polsatsport.pl!

W sobotę i niedzielę w Montrealu zostaną rozegrane drugie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w short tracku. W gronie jedenastu reprezentantów Polski nie zabraknie Natalii Maliszewskiej, która w zeszłym sezonie wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata na dystansie 500 metrów. Transmisje zawodów z Kanady w sobotę i niedzielę na żywo w Polsacie Sport News i na Polsatsport.pl.

W Montrealu wystąpi łącznie jedenastu reprezentantów Polski, tyle samo startowało w pierwszych zawodach sezonu w Salt Lake City. W rywalizacji kobiet nasz kraj reprezentować będą Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska. Kadrę męską tworzyć będą Paweł Adamski, Rafał Anikej, Sebastian Hydzik, Mateusz Krzemiński, Łukasz Kuczyński i Szymon Wilczyk.

Liderką naszej drużyny będzie Natalia Maliszewska, która w zeszłym sezonie zwyciężyła w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata na swoim koronnym dystansie 500 metrów.

Młodsza z sióstr Maliszewskich w zeszłym sezonie zdobyła Mistrzostwo Europy na najkrótszym dystansie. Przed rokiem na Mistrzostwach Świata, ktore były rozgrywane w Montrealu wywalczyła srebro, przegrywając w finale jedynie z reprezentantką Korei Południowej Choi Min-jeong zaledwie o 0,596 sekundy.

Nasza najlepsza specjalistka w rywalizacji na krótkim torze do nowego sezonu przygotowała się za oceanem. Zamiana Tomaszowa Mazowieckiego na amierykańskie Salt Lake City, gdzie lód jest jednym z najszybszych na świecie ma zaowocować jeszcze lepszymi wynikami w trakcie sezonu.

Premierowe zawody, które w pierwszy weekend listopada zostały rozegrane na olimpijskim obiekcie w Salt Lake City pokazały, że Natalia Maliszewska będzie się liczyć na najkrótszym dystansie także i w tym sezonie.

24-letnia łyżwiarka Juvenii Białystok w dwóch pierwszych startach na dystansie 500 metrów zajęła odpowiednio czwarte i dziesiąte miejsce. W swoim pierwszym starcie na tym dystansie dotarła do finału. W decydującym wyścigu miała upadek i nie dojechała do mety.

Dzień później w biegu półfinałowym Maliszewska spowodowała upadek Włoszki Arianny Fontany i została zdyskwalifikowana. Warto wspomnieć, że w jednym z wyścigów półfinałowych Kanadyjka Kim Boutin poprawiła rekord świata na tym dystansie uyskując czas 41,936 sekundy.

W obecnym sezonie Pucharu Świata w klasyfikacji generalnej 500 metrów Natalia Maliszewska zajmuje siódme miejsce. Prowadzi Włoszka Martina Valcepina. - Ostatnie starty w biegach po doświadczenia taktyczne pchnęły Natalkę do popełnienia błędów i ostatecznie pomimo bardzo dobrej dyspozycji nie dały jej miejsc medalowych. Musimy być cierpliwi i kontrolować przebieg wydarzeń. Myślę, że Natalka jest przygotowana na szybkie ściganie. Szybsze niż w ubiegłym sezonie - mówi Urszula Kamińska, która wraz z Gregorym Durandem zajmuje się szkoleniem naszej kadry short tracku.

W Salt Lake City z dobrej strony pokazały się pozostałe nasze reprezentantki. Poza Natalią Maliszewską najlepszy wynik osiagnęła Kamila Stormowska, która była 12. na 500 metrów i 34. na dystansie 1500 metrów. Z niezłej strony zaprezentowała się również wracająca po kontuzji Patrycja Maliszewska, która była 16. na 1000 metrów oraz 26. na dystansie połowę krótszym.

- Mój pierwszy start nie do końca był udany. Borykałam się latem z kilkoma problemami, które niestety rzutują na początkowe starty. Sezon letni był trudny i to jest chyba dla wszystkich zawodników najgorszy moment przygotowań. Ale cieszymy się, że już zmieniamy rutynę na rywalizację w zawodach - oceniła swój pierwszy występ Patrycja Maliszewska. Ponadto w Stanach Zjednoczonych rywalizowały Nikola Mazur (na 500 metrów była odpowiednio 19 i 22) oraz Gabriela Topolska (33. na 1500 metrów i 32. na 1000 metrów).

Nasza sztafeta w składzie Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Kamila Stormowska i Nikola Mazur nie zdołały awansować do półfinału i zostały sklasyfikowane na 10. miejscu. Polki w swoim biegu ćwierćfinałowym przegrały o nieco ponad trzy sekundy ze sztafetami Korei Południowej i Kanady, które ostatecznie zajęły drugie i trzecie miejsce za ekipą Chin.

Nieco gorzej wypadli nasi panowie, którzy od niedawna rywalizują w kadrze. Najlepiej z nich zaprezentowali się Łukasz Kuczyński (22. i 23. na 500 metrów) oraz Rafał Anikiej (23. na 500 i 21. na 1000 metrów). Kuczyński walkę w repesażach o awans do ćwierćfinału 500 metrów przegrał z reprezentantem Kazachstani Denisem Nikishą zaledwie o 0,184 sekundy (trzeci w tym wyścigu był Anikiej).

Pozostali reprezentanci Polski: Szymon Wilczyk, Paweł Adamski, Sebastian Hydzik i Mateusz Krzemiński zajmowali miejsca w trzeciej i czwartej dziesiątce. - Występ w Salt Lake raczej nie mogę zaliczyć do udanych. Miałem bardzo dobry sezon przygotowawczy, natomiast nie mogę odnaleźć się już w tym startowym. W Montrealu chciałbym wreszcie się odblokować i pojechać na miarę swoich możliwości ponieważ wiem, że nie zbliżyłem się do optymalnego swojego poziomu - ocenił swój pierwszy start w tym sezonie Szymon Wilczyk.

W Salt Lake City Polacy rywalizowali w konkurencji sztafet. Nasz zespół w składzie Paweł Adamski, Rafał Anikiej, Mateusz Krzemiński i Łukasz Kuczyński nie zdołał awansować z represaży do ćwierćfinału i ostatecznie zajęli 13. miejsce. W swoim biegu eliminacyjnym zajęli trzecie miejsce za Francją i Turcją, które uzyskały awans. Polacy stracili do Turków 1,148 sekundy. Konkurencję sztafet w Salt Lake City wygrali Rosjanie przed Koreą Południową i Kanadą.

Puchar Świata w short tracku to cykl sześciu imprez. Pierwsze odbyły się w Salt Lake City. Kolejną zaplanowano na najbliższy weekend w Maurice Richard Arenie w Montrealu. Następne zawody rozegrane zostaną w japońskiej Nagoi (29.11-1.12.2019), chińskim Szanghaju (6-8.12.2019), niemieckim Dreźnie (7-9.02.2020) i holenderskim Dordrechcie (14-16.02.2020).

Plan transmisji zawodów Pucharu Świata w short tracku w Montrealu (8-9 listopada):

Sobota (9 listopada):

20:00 - Polsat Sport News/Polsatsport.pl: biegi ćwierćfinałowe kobiet i mężczyzn na 1000 m

20:45 - Polsatsport.pl: biegi półfinałowe kobiet i mężczyzn na 1500 m

20:20 - Polsatsport.pl: biegi półfinałowe kobiet i mężczyzn na 1000 m

20:20 - Polsatsport.pl: biegi finałowe kobiet i mężczyzn na 1500 m

22:35 - Polsatsport.pl: biegi finałowe kobiet i mężczyzn na 1000 m

23:10 - Polsat Sport Extra/Polsatsport.pl: finałowy bieg sztafet mieszanych

23:40 - Polsat Sport Extra/Polsatsport.pl: bieg półfinałowy sztafet kobiet na 3000 m

23:55 - Polsat Sport Extra/Polsatsport.pl: bieg półfinałowy sztafet mężczyzn na 5000 m

Niedziela (10 listopada):

20:00 - Polsat Sport News/Polsatsport.pl: bieg ćwierćfinałowy kobiet i mężczyzn na 500 m

21:10 - Polsat Sport News/Polsatsport.pl: bieg półfinałowy kobiet i mężczyzn na 500 m

22:00 - Polsat Sport News/Polsatsport.pl: bieg finałowy kobiet i mężczyzn na 500 m

23:15 - Polsat Sport News/Polsatsport.pl: bieg finałowy sztafet kobiet i mężczyzn na 3000 m i 5000 m