Diamentowa Liga: Kenijczycy przeciwni usunięciu 3000 m z przeszkodami

Inne
Diamentowa Liga: Kenijczycy przeciwni usunięciu 3000 m z przeszkodami
fot. PAP/EPA

Mistrzowie świata w biegu na 3000 m z przeszkodami Kenijczycy Conseslus Kipruto i Beatrice Chepkoech ostro skrytykowali decyzję o usunięciu z programu zawodów Diamentowej Ligi w 2020 roku tej konkurencji.

- Przeżyłam prawdziwy szok, gdy dowiedziałem się, że mojej konkurencji nie będzie w kalendarzu na następny sezon - powiedziała w wywiadzie dla agencji Reuters rekordzistka świata. Podczas mistrzostw świata w Dausze Chepkoech zwyciężyła w czasie 8.57,84 i o prawie pięć sekund pokonała drugą na mecie Amerykankę Emmę Coburn.

 

Zaskoczony decyzją międzynarodowej federacji jest także Kipruto, dwukrotny mistrz świata i złoty medalista olimpijski. Jego zdaniem wycofanie konkurencji może zagrozić rozwojowi kenijskiej lekkoatletyki. - Jestem bardzo rozczarowany decyzją IAAF. Dzięki tej konkurencji stałem się znanym sportowcem, dla wielu młodych Kenijczyków moje sukcesy były inspiracją do rozpoczęcia treningu - podkreślił Kipruto. Dodał, że teraz poważnie obawia się regresu dyscypliny w krajach afrykańskich.

 

Przyszłoroczna edycja Diamentowej Ligi odbędzie się również m.in. bez konkurencji rzutu dyskiem. To zła wiadomość m.in. dla Piotra Małachowskiego i Roberta Urbanka. Pierwszy z nich, dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotnie triumfował w tym prestiżowym cyklu lekkoatletycznych mityngów.

 

Oprócz rzutu dyskiem i 3000 m z przeszkodami skreślono także trójskok i 200 m. Wprawdzie te konkurencje będą znajdować się w niektórych mityngach Diamentowej Ligi, ale będą raczej dodatkiem do głównej części. To bardziej ukłon w kierunku organizatorów, którzy mają swoje gwiazdy.

 

Najbardziej popularne konkurencje zawodów to 100 m, skok w dal i wzwyż. A tuż za nimi - jak wykazały specjalnie zlecone badania - skok o tyczce oraz bieg na 400 m. Wszystkie pozostały w programie.

 

Ankiety były przeprowadzone w Chinach, Francji, RPA i USA, a także po poszczególnych mityngach w Belgii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Przeanalizowano także aktywność w mediach społecznościowych. To wszystko pomogło ustalić, które konkurencje znajdą się w programie na przyszły rok.

 

Dla tych lekkoatletów, dla których nie będzie na stałe miejsca w Diamentowej Lidze, ma powstać cykl mityngów o nazwie Continental Tour.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze