Next Gen ATP Finals: Sinner nie dał szans De Minaurowi

Zajmujący 95. miejsce w rankingu ATP Jannik Sinner bez straty seta rozprawił się z Alexem De Minaurem w finale Next Gen ATP Finals (4:2, 4:1, 4:2). Australijczyk nie wykorzystał więc drugiej okazji, by zapisać na swoim koncie zwycięstwo w tym turnieju.

Dla osiemnastego w rankingu De Minaura udział w finale tych zawodów nie jest niczym nowym. Rok temu stanął po drugiej stronie siatki od Stefanosa Tsitsipasa, jednak ostatecznie musiał uznać jego wyższość. Z kolei Sinnera polscy kibice mogą kojarzyć z październikowego turnieju ATP w Antwerpii, gdzie w pierwszej rundzie pokonał on Kamila Majchrzaka (6:4, 6:2).

Osiemnastoletni Włoch nie dał szans o dwa lata starszemu Australijczykowi i nie oddał mu nawet seta.

Turnieje Next Gen rządzą się innymi zasadami niż klasyczne imprezy spod szyldu ATP. Sety rozgrywane są do czterech wybranych gemów, a w przypadku wyniku 3:3 dochodzi do tie-breaka. Zwycięża zaś zawodnik, który zapisze na swoim koncie trzy sety. Przy stanie 40:40 odbierający może też wybrać stronę, na którą serwować będzie przeciwnik, a zamiast tradycyjnej gry na przewagi obowiązuje zasada "nagłej śmierci".

By przyspieszyć grę, stawiany jest specjalny zegar, który odmierza 25 sekund między zdobyciem punktu a kolejną akcją. Z regulaminu usunięto również nety, a z kortów zniknęli sędziowie liniowi. Sporne sytuacje za każdym razem rozstrzyga bowiem system Hawk-Eye Live.