El. ME 2020: Jak grali kadrowicze Brzęczka?

Robert Lewandowski zdobył dwie, a Sebastian Szymański i Grzegorz Krychowiak - po jednej bramce dla swoich klubów w ligowych spotkaniach w ten weekend. Wszyscy są powołani na mecze reprezentacji Polski w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy.

Lewandowski dwukrotnie trafił dla Bayernu Monachium w szlagierowym spotkaniu z Borussią Dortmund, które gospodarze niespodziewanie łatwo wygrali 4:0. Polak ma już 16 goli w tym sezonie i jest zdecydowanym liderem klasyfikacji strzelców.

Pierwszą bramkę w barwach Dynama Moskwa zdobył Szymański, dzięki czemu jego zespół wygrał na wyjeździe z Rubinem Kazań 1:0. Z kolei szósty w tych rozgrywkach gol Krychowiaka wystarczył Lokomotiwowi Moskwa tylko do remisu 1:1 u siebie z FK Krasnodar.

Krychowiak musiał jednak w przerwie opuścić boisko z powodu urazu. Kontuzji, tyle że już na rozgrzewce, doznał też jego klubowy kolega Maciej Rybus, również powołany do drużyny narodowej na mecze z Izraelem i Słowenią. Niepewna jest też sytuacja zdrowotna Arkadiusza Milika, którego zabrakło w kadrze Napoli na mecz z Genoą (0:0).

Spośród kadrowiczów w swoich klubach w ten weekend, poza Rybusem i Milikiem, nie zagrali tylko Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad), Przemysław Frankowski (Chicago Fire; sezon MLS już się zakończył) i Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund). Ten ostatni ma wystąpić wyłącznie w spotkaniu Polski ze Słowenią 19 listopada, które będzie jego pożegnaniem z reprezentacją.

Po ośmiu kolejkach eliminacji Euro 2020 drużyna Jerzego Brzęczka prowadzi w tabeli grupy G z dorobkiem 19 punktów i ma już zapewniony awans. Wyprzedza wicelidera Austrię o trzy. Macedonia Północna, Słowenia oraz Izrael mają po 11 punktów, a Łotwa - żadnego.

Biało-Czerwoni po raz czwarty wystąpią w mistrzostwach Europy. Trzy razy wywalczyli awans - na turniej w 2008, 2016 i 2020 roku, a raz mieli zagwarantowany udział jako współgospodarze (2012).

Weekendowe występy kadrowiczów w meczach ligowych swoich klubów:

Bramkarze:

Radosław Majecki (Legia Warszawa) - 90 minut w meczu z Górnikiem Zabrze (5:1)
Łukasz Skorupski (Bologna) - 90 minut w meczu z Sassuolo (1:3)
Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn) - 90 minut w meczu z AC Milan (1:0)

Obrońcy:

Jan Bednarek (Southampton) - 90 minut w meczu z Evertonem (1:2)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua) - 90 minut w meczu z Atalantą Bergamo (0:0)
Thiago Cionek (SPAL Ferrara) - 90 minut i żółta kartka w meczu z Udinese (0:0)
Kamil Glik (AS Monaco) - 90 minut w meczu z Dijon (1:0)
Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) - 90 minut w meczu z Górnikiem Zabrze (5:1)
Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów) - 90 minut w meczu z Szachtarem Donieck (0:1)
Arkadiusz Reca (SPAL Ferrara) - 90 minut i żółta kartka w meczu z Udinese (0:0)
Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) - kontuzja podczas rozgrzewki przed meczem z FK Krasnodar (1:1)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - rezerwowy w meczu z Bayernem Monachium (0:4)

Pomocnicy:

Krystian Bielik (Derby County) - 90 minut i żółta kartka w meczu z Nottingahm Forest (0:1)
Przemysław Frankowski (Chicago Fire) - zakończył sezon ligowy
Dominik Furman (Wisła Płock) - 90 minut w meczu z Cracovią (0:0)
Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad) - rezerwowy w meczu z Witoszą Bistrica (1:0)
Kamil Grosicki (Hull City) - 90 minut w meczu z West Bromwich Albion (0:1)
Kamil Jóźwiak (Lech Poznań) - 90 minut w meczu z Koroną Kielce (0:0)
Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb) - 68 minut i żółta kartka w meczu z HNK Rijeka (5:0)
Mateusz Klich (Leeds United) - 90 minut w meczu z Blackburn Rovers (2:1)
Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa) - 45 minut i gol w meczu z FK Krasnodar (1:1)
Sebastian Szymański (Dynamo Moskwa) - 90 minut i gol w meczu z Rubinem Kazań (1:0)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) - 90 minut w meczu z Genoą (0:0)

Napastnicy:

Dawid Kownacki (Fortuna Duesseldorf) - 90 minut w meczu z Schalke 04 Gelsenkirchen (3:3)
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) - 90 minut i dwa gole w meczu z Borussią Dortmund (4:0)
Arkadiusz Milik (SSC Napoli) - poza kadrą na mecz z Genoą (0:0)
Krzysztof Piątek (AC Milan) - 66 minut w meczu z Juventusem (0:1)