Od studenta prawa do nauczyciela, czyli polska kadra MMA rozpoczyna walkę o medale MŚ

Sporty walki

W dniach 10-16 listopada w Bahrajnie odbywają się Mistrzostwa Świata Amatorskiego MMA IMMAF 2019. Podczas wydarzenia nie zabraknie także naszej reprezentacji wyselekcjonowanej przez Stowarzyszenie MMA Polska. Skład naszej drużyny wygląda naprawdę interesująco. Znajdziemy w nim m.in. studenta prawa czy nauczyciela wychowania fizycznego.

Tegoroczne Mistrzostwa Świata Amatorskiego MMA 2019 przyciągnęły do Bahrajnu dokładnie 452 zawodników z 51 krajów. W stolicy Bahrajnu - Manamie, a dokładniej w kompleksie Khalifa Sport City rozdane zostaną medale w sześciu kategoriach wagowych wśród kobiet oraz dziesięciu wśród mężczyzn. Rywalizować będą zarówno seniorzy, jak i juniorzy.


Wśród uczestników nie zabraknie także naszych reprezentantów. Drużyna wyselekcjonowana przez trenerów współpracujących ze Stowarzyszeniem MMA Polska (Szymon Bońkowski oraz Paweł Derlacz, Łukasz Zaborowski oraz Michał Mankiewicz) liczy dokładnie siedmiu zawodników oraz dwóch trenerów, którzy nad Zatoką Perską czuwają nad ich poczynaniami.


Biało-czerwona reprezentacja wygląda niezwykle barwnie. Wszyscy kadrowicze mają na swoim koncie liczne sukcesy sportowe oraz liczne występy na międzynarodowych imprezach, ale to nie wszystko. W naszej drużynie znajdziemy studenta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studentkę Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego czy nauczyciela wychowania fizycznego.


Jak wygląda skład naszej drużyny? Poznajcie sylwetki naszych reprezentantów!


Seniorzy:


Paulina Giemza – waga musza 56,7 kg (125 lbs)


Sporty walki trenuje od 7 roku życia. Starty rozpoczynała od brazylijskiego ju jitsu. 23-letnia podopieczna trenera Michała Mankiewicza ma na swoim koncie 36 stoczonych amatorskich pojedynków, z których... wszystkie wygrała. Reprezentuje klub Octagon Team Cieszyn.


Klaudia Syguła – waga piórkowa 65,8 kg (145 lbs)


Studentka III roku ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim. Przygodę ze sportami walki rozpoczęła w wieku 14 lat od brazylijskiego ju jitsu pod okiem Marka Błaszczyka w United Gym. Aktualnie trenuje w klubie Shark Top Team, a na macie codziennie ma okazję sprawdzać swoje umiejętności w konfrontacjach z Karoliną Kowalkiewicz, Anitą Bekus czy Karoliną Owczarz. Na swoim koncie ma m.in. tytuł Mistrzyni Polski juniorek oraz vice mistrzostwo Europy amatorów w MMA.


Eryk Walecki – waga lekka 70,3 kg (155 lbs)


Student Wyższej Szkoły Edukacji w Sporcie. Mieszane sztuki walki trenuje od sześciu lat. Szybko zdecydował się sprawdzać postępy startując na licznych imprezach. Aktualnie ma stoczonych około 50 pojedynków amatorskich (choć już sam nie potrafi zliczyć). Ma na swoim koncie m.in. złoto na Mistrzostwach Europy Amatorskiego MMA IMMAF 2018, złoto na Pucharze Polski ALMMA, vice mistrzostwo Polski w jiu jitsu no-gi. Startował również na dwóch poprzednich edycjach Mistrzostw Świata Amatorskiego MMA IMMAF, które również odbyły się w Bahrajnie.


Szymon Roicki – waga średnia 83,9 kg (185 lbs)


Absolwent Olsztyńskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Nauczyciel w szkole podstawowej. Przygodę ze sportami walki rozpoczynał od Karate Kyokushin. Zajmował wielokrotnie czołowe lokaty podczas krajowych imprez, w tym m.in. na Pucharze Polski ALMMA, Mistrzostwach Polski Time of Masters czy Akademickich Mistrzostwach Polski ALMMA.


Juniorzy:


Magdalena Czaban – waga atomowa 47,6 kg (105 lbs)


20-letnia studentka AWF z Krakowa sporty walki trenuje od czterech lat. Wcześniej próbowała swoich sił w lekkoatletyce oraz gimnastyce sportowej. W MMA na zasadach IMMAF jej rekord aktualnie wynosi 6-0, w tym cztery walki zakończone przed czasem. Popularna "Atomówka" w czerwcu tego roku została mistrzynią Europy seniorek. Szlifując umiejętności walki w parterze rozpoczęła także starty w BJJ. Jest vice mistrzynią Polski w białych pasach.


Emil Piątek – waga lekka 70,3 kg (155 lbs)


21-latek urodził się we Wrocławiu, ale w wieku 7 lat z rodziną przeprowadził się na Wyspy Brytyjskie. W MMA zakochał się od pierwszego wejrzenia i tej dyscyplinie w pełni poświęca każdą wolną chwilę. W Irlandii trenuje w klubie C-Mac w Dublinie. Mieszka w mieście Conora McGregora, ale jego idolami są Darren Till oraz Joanna Jędrzejczyk. Aktualnie może poszczycić się rekordem 11-1 w amatorskim MMA.


Błażej Romanowski – waga ciężka 120,2 kg (265 lbs)


Student II roku prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przygodę ze sportami walki rozpoczął w wieku 11 lat. Ma za sobą walki w wielu formułach, w tym m.in. kickboxing, jiu jitsu, pankration czy submission fighting. Na co dzień trenuje w klubie Ankos MMA i sprawdza swoje umiejętności z najlepszymi zawodnikami kategorii ciężkiej w naszym kraju. Aktualnie jego rekord w amatorskim MMA to 16 wygranych walk i tylko 1 porażka. W sportach chwytanych stoczył 23 zwycięskie pojedynki.


Trenerzy wspomagający reprezentację MMA Polska podczas Mistrzostw Świata Amatorskiego MMA IMMAF 2019 w Bahrajnie:


Michał Mankiewicz


W sportach walki osiągnął już pełnoletność. Prowadzi zarówno amatorów, jak i zawodowców w klubie Octagon Team Cieszyn, który zajmuje 1. miejsce na 749 klubów w Polsce w rankingu ALMMA. Na co dzień trener reprezentantki Pauliny Giemzy.


Kamil Zawarski


Ze środowiskiem MMA związany od wielu lat. Pracował jako matchmaker czy organizator gal. Doświadczony bywalec wielu międzynarodowych imprez amatorskich. Pełnił rolę opiekuna reprezentacji podczas ostatnich Mistrzostwach Europy Amatorskiego MMA IMMAF w Rzymie. Na co dzień trener klubowy reprezentanki i mistrzyni Europy Magdaleny Czaban.

Maciej Turski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze