Sambo w programie igrzysk w Krakowie?

Sporty walki
Sambo w programie igrzysk w Krakowie?
fot. PAP

Sukcesami reprezentacji Rosji w klasyfikacjach drużynowych zakończyły się mistrzostwa świata w sambo. Prezydent międzynarodowej federacji Wasilij Szestakow wyraził nadzieję, że dyscyplina ta znajdzie się w programie 3. Igrzysk Europejskich Krakowie w 2023 roku.

- Sambiści rywalizowali o medale w dwóch poprzednich igrzyskach europejskich, w Baku w 2015 roku i w czerwcowych, których gospodarzem była stolica Białorusi Mińsk. Nasza europejska federacja dołoży starań, aby sambo znalazło się także w programie kolejnych, w Krakowie w 2023 roku - powiedział Szestakow.
 
Rosjanin wspomniał, że z okazji obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego z prezesem PKOl Andrzejem Kraśnickim oraz z przedstawicielami ministerstwa sportu i turystyki rozmawiał na ten temat szef Europejskiej Federacji Sambo Siergiej Jelisiejew.
 
Zakończone 10 listopada w południowo-koreańskim Cheongju 43. mistrzostwa świata przyniosły generalny sukces reprezentantom Rosji, którzy wywalczyli w 27 kategoriach wśród kobiet i mężczyzn 25 medali, w tym 20 złotych, jeden srebrny i cztery brązowe.
 
W tabeli medalowej Rosja wyprzedziła Mongolię i Ukrainę. Na podium stanęli sambiści z 23 krajów. O medale obiegało się 501 zawodniczek i zawodników z 80 krajów.
 
W klasyfikacji drużynowej kobiet pierwsza lokata przypadła Rosji przed Ukrainą i Bułgarią, wśród mężczyzn Rosja wyprzedziła Mongolię i Gruzję, natomiast w odmianie sambo combat triumfowała także Rosja. Drugie miejsce zajęła Ukraina, a trzecie Kazachstan.
 
Przyszłoroczne mistrzostwa globu zorganizuje stolica Kirgistanu Aszchabad, a kolejne Moskwa.
 
W Korei wystąpił jeden reprezentant Polski, 37-letni Paweł Białas. Zawodnik zgłoszony w kategorii 82 kg spóźnił się na matę 30 sekund i nie został dopuszczony do pierwszej walki. Najlepszym wśród 24 sambistów został Rosjanin Aram Grigorjan, srebrny przypadł Uługbekowi Rachamanowowi (Uzbekistan), a brązowe Dawidowi Grigorjanowi (Armenia) i Besarionowi Beruławie (Gruzja).
 
W czasie 31. kongresu FIAS w Cheongju, będącego stolicą prowincji Chungcheong Północny i siedzibą diecezji Cheongju kościoła katolickigo, prezydent FIAS, 66-letni były judoka i sambista Wasilij Szestakow otrzymał tytuł doktora honoris causa południowokoreańskiego uniwersytetu Jong-In, na którym działa wydział sambo.
 
Do FIAS, który obchodził w ubiegłym roku 80-lecie istnienia, przyjęto nowych członków (Wybrzeże Kości Słoniowej, Hongkong, Makao, Mali, Bangladesz, Angolę i Bahrajn). Tym samym federacja zrzesza 94 krajowych związków.
 
Sambo sportowe to dyscyplina łącząca przede wszystkim siłę, szybkość, kondycję, wytrwałość i technikę. Akcje są bardzo dynamiczne, szczególnie w odmianie combat, bardziej widowiskowej.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze