Warta na czele, Podbeskidzie wiceliderem na półmetku Fortuna 1 Ligi

Piłkarze Podbeskidzia Bielsko-Biała po remisie w Głogowie z Chrobrym 1:1 awansowali na drugą pozycję w tabeli Fortuna 1. Ligi po 17. kolejce, czyli na półmetku rozgrywek. Prowadzi Warta Poznań. W tym roku odbędą się jeszcze trzy serie rundy rewanżowej.

Wynik w Głogowie ustalono w ciągu trzech minut na początku drugiej połowy. Najpierw z rzutu karnego prowadzenie gościom dał Łukasz Sierpina, a wyrównał Michał Ilków-Gołąb. Podbeskidzie dzięki punktowi wywalczonemu na Dolnym Śląsku przesunęło się na drugą pozycję w tabeli. Z dorobkiem 31 traci trzy do prowadzącej Warty Poznań, a lepszym bilansem bramek wyprzedza Radomiak Radom.

Głogowianie z kolei przedłużyli do sześciu serię meczów bez porażki. Zespół prowadzony przez Serba Ivana Djurdjevica fatalnie zaczął sezon, ale teraz spisuje się bardzo dobrze. W sześciu ostatnich spotkaniach stracił tylko dwa gole. Obecnie w tabeli jest 14. mając 19 pkt.

Lider z Poznania pokonał na wyjeździe Stomil Olsztyn 3:1. Wszystkie bramki także padły w drugiej połowie. W 57. minucie prowadzenie gościom dał Mateusz Kupczak, który wykorzystał rzut karny. W 71. wyrównał Szymon Sobczak, ale w 78. znów skutecznym wykonawcą "jedenastki" był Kupczak. Zwycięstwo Warty, która na obcych boiskach wywalczyła najwięcej w lidze 18 pkt, w końcówce przypieczętował Gracjan Jaroch.

Trzeciego beniaminka z Radomia w końcówce rundy najwyraźniej złapała zadyszka. Piłkarze trenera Dariusza Banasika w poprzedniej kolejce ulegli Miedzi Legnica 1:3, a teraz nie zdołali pokonać Puszczy Niepołomice remisując 1:1. Goście prowadzenie objęli w 37. minucie po golu Piotra Stawarczyka. Wyrównał w 79. Mateusz Cichocki.

Zwycięstwo odniosła mające wysokie aspiracje Stal Mielec. Po dwóch golach Mateusza Maka pokonała na wyjeździe Chojniczankę Chojnice 2:0. W tabeli awansowała na czwarte miejsce, ale do lidera traci pięć punktów. Piąta jest Miedź Legnica, która zremisowała 2:2 w Jastrzębiu Zdroju z GKS 1962.

Pierwszoligowcy zakończyli pierwszą rundę, ale do końca roku awansem zostaną rozegrane jeszcze trzy kolejki rewanżów. Ostatnie spotkania odbędą się 1 grudnia, a na boiska piłkarze wrócą 29 lutego.

Wyniki meczów 17. kolejki Fortuna 1 Ligi piłkarskiej:

2019-11-08:

Sandecja Nowy Sącz - Olimpia Grudziądz 3:1 (2:0)
Bramki: 1:0 Maciej Małkowski (32-karny), 2:0 Thiago (43), 3:0 Michal Piter-Bucko (84-karny),
3:1 Joao Criciuma (90+2).
Żółta kartka - Sandecja Nowy Sącz: Dominik Kun. Olimpia Grudziądz: Sebastian Kamiński, Łukasz
Bogusławski.
Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Widzów 900.

2019-11-09:

Chojniczanka Chojnice - PGE FKS Stal Mielec 0:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Mateusz Mak (40), 0:2 Mateusz Mak (85).
Żółta kartka - PGE FKS Stal Mielec: Josip Soljic, Krystian Getinger, Grzegorz Tomasiewicz.
Sędzia: Dominik Sulikowski (Gdańsk). Widzów 1 200.

Zagłębie Sosnowiec - Wigry Suwałki 2:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Patryk Małecki (8), 2:0 Płamen Kraczunow (14).
Żółta kartka - Wigry Suwałki: Arkadiusz Najemski, Adrian Karankiewicz.
Sędzia: Tomasz Marciniak (Płock). Widzów 1 044.

Odra Opole - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:0 (0:0)
Bramki: 1:0 Mateusz Czyżycki (52), 2:0 Krzysztof Janus (77-karny).
Żółta kartka - Odra Opole: Arkadiusz Piech, Dawid Błanik. Bruk-Bet Termalica Nieciecza:
Przemysław Szarek, Vladislavs Gutkovskis, Wojciech Kamiński, Roman Gergel.
Czerwona kartka za drugą żółtą - Bruk-Bet Termalica Nieciecza: Vladislavs Gutkovskis (90+1).
Sędzia: Daniel Kruczyński (Żywiec).

GKS Jastrzębie - Miedź Legnica 2:2 (1:0)
Bramki: 1:0 Jakub Wróbel (39), 2:0 Farid Ali (66), 2:1 Bozo Musa (80-głową), 2:2 Marquitos (88).
Żółta kartka - Miedź Legnica: Marquitos.
Sędzia: Sebastian Krasny (Kraków). Widzów 2 105.

Radomiak Radom - Puszcza Niepołomice 1:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Piotr Stawarczyk (37), 1:1 Mateusz Cichocki (79).
Żółta kartka - Radomiak Radom: Adam Banasiak, Michał Kaput, Meik Karwot. Puszcza Niepołomice:
Marcel Kotwica, Jose Embalo, Bartosz Widejko.
Sędzia: Sylwester Rasmus (Toruń). Widzów 3 526.

GKS Bełchatów - GKS Tychy 1:4 (1:2)
Bramki: 0:1 Marcin Biernat (12), 1:1 Mateusz Marzec (26-karny), 1:2 Marcin Grolik (39-samobójcza),
1:3 Maciej Mańka (81), 1:4 Łukasz Grzeszczyk (90-karny).
Żółta kartka - GKS Bełchatów: Michał Kołodziejski, Paweł Czajkowski, Marcin Grolik. GKS Tychy:
Łukasz Grzeszczyk.
Sędzia: Artur Aluszczyk (Szczecin). Widzów 1 750.

Stomil Olsztyn - Warta Poznań 1:3 (0:0)
Bramki: 0:1 Mateusz Kupczak (57-karny), 1:1 Szymon Sobczak (71), 1:2 Mateusz Kupczak (78-karny),
1:3 Gracjan Jaroch (89).
Żółta kartka - Stomil Olsztyn: Wojciech Hajda, Ołeh Tarasenko, Grzegorz Lech, Wiktor Biedrzycki.
Warta Poznań: Michał Grobelny, Bartosz Kieliba, Jakub Kiełb.
Czerwona kartka za drugą żółtą - Warta Poznań: Bartosz Kieliba (90).
Sędzia: Mateusz Złotnicki (Lublin). Widzów 1 551.