Tokio 2020: Mistrzyni w maratonie rozpocznie olimpijską sztafetę?

Inne
Tokio 2020: Mistrzyni w maratonie rozpocznie olimpijską sztafetę?
fot. EPA

Mistrzyni igrzysk w Atenach w maratonie Mizuki Noguchi jest według japońskich mediów kandydatką do rozpoczęcia sztafety z ogniem olimpijskim. Ogień zostanie przetransportowany samolotem z Grecji do bazy powietrznej w Matsushimie, a ceremonia powitania odbędzie się 20 marca 2020.

41-letnia obecnie Noguchi w 2003 roku zdobyła w Paryżu wicemistrzostwo świata na tym najbardziej wymagającym dystansie biegowym.

 

Jako inne kandydatki do rozpoczęcia sztafety wymieniane są zawodniczki piłkarskiej reprezentacji Japonii, która w 2011 roku zdobyła mistrzostwo świata. W tym samym roku Japonię nawiedziło tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, które wywołało tsunami.

 

Sztafeta z ogniem olimpijskim, w której weźmie udział około 10 tysięcy osób, oficjalnie wystartuje 26 marca z piłkarskiego centrum treningowego w Fukushimie, miasta które w skutek klęsk żywiołowych zostało dotknięte jeszcze jedną tragedią - awarią elektrowni atomowej. Będzie przemierzać "Kraj Kwitnącej Wiśni" przez 121 dni i dotrze do wszystkich 47 prefektur.

 

Ogniem wznieconym w starożytnej Olimpii 12 marca będą się opiekować podczas lotu z Grecji do Japonii trzykrotna mistrzyni olimpijska w zapasach Saori Yoshida oraz judoka Tadahiro Nomura, trzykrotny złoty medalista igrzysk.

 

Igrzyska w stolicy Japonii rozpoczną się 24 lipca, a zakończą 9 sierpnia 2020.

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze