El. Euro 2020: Czesi z awansem na mistrzostwa Europy! Kosowo odarte z marzeń

Reprezentacja Czech awansowała na Euro 2020 po zwycięstwie 2:1 nad Kosowem. Czesi przegrywali w Pilznie po golu Atde Nuhiu z 50. minuty, ale w końcówce przeprowadzili oblężenie kosowskiego pola karnego, które zakończyło się trafieniami Alexa Krala oraz Ondreja Celustki. Kosowo wciąż ma szansę na grę w mistrzostwach Europy, ale powalczy już o nie w barażach w marcu 2020 roku.

Pierwsza połowa czwartkowego spotkania w grupie A przyniosła dużą przewagę gospodarzy, którzy oddali 11 strzałów na bramkę Kosowian. Goście nie odpowiedzieli ani razu, a przed przerwą mogli cieszyć się, że mają między słupkami Arijaneta Muricia, który zatrzymał kilka groźnych uderzeń Czechów.

Pierwszy celny strzał Kosowa miał miejsce w 50. minucie i od razu piłka wpadła do siatki Tomasa Vaclika. Strzelcem gola został Atde Nuhiu, który w czwartkowy wieczór miał zadanie zastąpić kontuzjowanego Vedata Muriqiego - najlepszego strzelca Kosowa w eliminacjach...i całej historii. Zaraz po zdobytej bramce Kosowanie mogli pójść za ciosem, ale nie wykorzystali oszołomienia czeskich piłkarzy.

Jaroslav Silhavy w końcówce posłał do boju Zdenka Ondraska i to były piłkarz Wisły natchnął swoich kolegów do ataku. Od 65. minuty gospodarze nie schodzili z połowy przeciwnika i dopięli swego w 71. minucie po fantastycznym uderzeniu Alexa Krala. Pomocnik Spartaka Moskwa uderzył nie do obrony zza pola karnego i Muric wreszcie był bez szans na skuteczną interwencję. Bramkarz Kosowa po raz drugi skapitulował w 79. minucie. Wydawało się, że znowu trafił Kral, ale jako ostatni piłki dotykał Ondrej Celustka i to on został autorem bramki dającej Czechom awans na kolejne mistrzostwa Europy.

Będzie to już siódmy z rzędu występ reprezentacji Czech na Euro. Drugą drużyną, która wywalczyła awans z grupy A jest Anglia, która w czwartek rozgromiła Czarnogórę 7:0. Kosowo wciąż może awansować na turniej, ale już tylko poprzez marcowe baraże.

Czechy - Kosowo 2:1 (0:0)
Bramki: Kral 71, Celustka 79 - Nuhiu 50

Czechy: Tomas Vaclik - Vladimir Coufal, Ondrej Celustka, Jakub Brabec, Jan Boril - Alex Kral, Tomas Soucek - Lukas Masopust (61. Petr Sevcik), Vladimir Darida, Jakub Jankto (90+1. Pavel Kaderabek) - Michael Krmencik (61. Zdenek Ondrasek)

Kosowo: Arijanet Muric - Mergim Vojvoda, Amir Rrahmani, Fidan Aliti, Benjamin Kololli - Anel Rashkaj (46. Besar Halimi), Valon Berisha - Florent Hadergjonaj (77. Edon Zhegrova), Bersant Celina (85. Elbasan Rashani), Milot Rashica - Atdhe Nuhiu

Żółte kartki: Boril, Soucek - Rashkaj, Aliti, Nuhiu, Zhegrova