El. Euro 2020: Francja wymęczyła zwycięstwo z Mołdawią

Francja pokonała przed własną publicznością Mołdawię 2:1 w meczu eliminacji Euro 2020. Gospodarze przystąpili do tego spotkania mając zapewniony awans, dzięki Turcji, która wcześniej zremisowała z Islandią 0:0.

Kibice na Stade de France spodziewali się gładkiego zwycięstwa swoich ulubieńców. Tym bardziej, że selekcjoner Didier Deschamps wystawił od pierwszej minuty m.in. Kyliana Mbappe czy Antoine’a Griezmanna.

Mecz rozpoczął się od sensacyjnego prowadzenia gości. W 9. minucie fatalny błąd popełnił Clement Lenglet, który chciał zagrać do Steve’a Mandandy. Dwa razy odbił piłkę głową, ale futbolówka trafiła ostatecznie pod nogi Vadima Raty i było 1:0 dla Mołdawii. Był to jedyny strzał przyjezdnych w pierwszych 45 minutach.

Podrażnieni gospodarze zabrali się do odrabiania strat. Udało im się wyrównać w 35. minucie. Griezmann dośrodkował z rzutu wolnego w pole karne, bramkarz Alexei Koselev nie zdołał złapać piłki, po czym głową do siatki skierował ją Raphael Varane. Piłkarze z Mołdawii doskoczyli do sędziego, domagając się podyktowania faulu Oliviera Giroud na bramkarzu, jednak Gediminas Mazeika był nieugięty i wskazał na środek boiska.

W drugiej części spotkania faworyci długo bili głową w mur. W 77. minucie Veaceslav Posmac sfaulował szarżującego Lucasa Digne i sędzia podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Giroud i chwilę później dał prowadzenie reprezentacji Francji. Jak się okazało, w ten sposób ustalił wynik meczu.

Francja po raz dziesiąty zagra na mistrzostwach Europy. W swojej kolekcji ma dwa złota, jedno srebro i jeden brąz.

Francja - Mołdawia 2:1 (1:1)
Bramki: Varane 35, Giroud 79 (k) - Rata 9

Francja: Steve Mandanda - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Clement Lenglet, Lucas Digne - N'Golo Kante, Corentin Tolisso - Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, Kingsley Coman (88. Thomas Lemar) - Olivier Giroud

Mołdawia: Alexei Koselev - Ion Jardan (68. Dinu Graur), Igor Armas, Veaceslav Posmac, Artur Craciun - Sergiu Platica, Artur Ionita, Catalin Carp, Eugeniu Cociuc - Radu Ginsari (74. Nicolae Milinceanu), Vadim Rata (81. Arthur Patras)

Żółe kartki: Digne - Rata, Craciun, Jardan, Posmac