El. Euro 2020: Kanonada na wagę awansu! Anglicy upokorzyli Czarnogórców w tysięcznym meczu

W swoim tysięcznym meczu międzynarodowym reprezentacja Anglii rozbiła Czarnogórę 7:0. Hat-trickiem na Wembley popisał się Harry Kane, a trzy asysty na przestrzeni dwudziestu czterech minut zaliczył Ben Chilwell. "Synowie Albionu" przypieczętowali tym samym awans na mistrzostwa Europy 2020.

Czwartkowe spotkanie było symboliczne dla "Synów Albionu" nie tylko ze względu na fakt, że w przypadku ewentualnego zwycięstwa zagwarantowaliby oni sobie udział w turnieju głównym. Było tak również dlatego, że na arenie międzynarodowej występowali po raz tysięczny. Co ciekawe, również 900. mecz rozgrywali przeciwko Czarnogórze (w 2011 roku) i wówczas zremisowali 2:2. Tym razem miało być łatwiej, gdyż ich przeciwnicy nie wygrali jeszcze ani jednego meczu w trakcie trwających eliminacji.

Na niekorzyść Anglików wpłynęły pozaboiskowe wydarzenia mające miejsce przed meczem przedostatniej kolejki. Wszystko ze względu na Raheema Sterlinga, który przeniósł na zgrupowanie konflikt z Premier League i starł się z Joe Gomezem. Obaj panowie mieli sobie coś do wyjaśnienia jeszcze w trakcie meczu Liverpool FC z Manchesterem City (3:1), jednak pierwszy z wymienionych nie zdołał "schłodzić głowy" na czas i w konsekwencji został zawieszony przez Garetha Southgate'a na mecz z Czarnogórą.

Kanonadę na Wembley rozpoczął w 11. minucie Alex Oxlade-Chamberlain, który idealnie zgasił podanie Bena Chilwella i płaskim strzałem z prawej strony pola karnego otworzył wynik spotkania. Osiem minut później było już 2:0, gdy dośrodkowanie z rzutu wolnego, nikogo innego jak Chilwella, wykorzystał Kane. W 24. minucie napastnik Tottenhamu wbił piłkę do bramki Czarnogóry po raz drugi, zapewniając tym samym trzecią asystę Chilwellowi, który dośrodkował mu na głowę z rzutu rożnego.

W 30. minucie uderzenie głową Harry'ego Maguire'a intuicyjnie obronił Milan Mijatović, jednak dobitka Marcusa Rashforda w kierunku dalszego słupka była już nie do obrony i na tablicy wyświetlał się wynik 4:0. Siedem minut później hat-tricka skompletował Kane, przyjmując dośrodkowanie Trenta Alexandra-Arnolda i pakując piłkę do bramki Czarnogóry.

W drugiej połowie Anglicy nieco spuścili z tonu, jednak udało im się podwyższyć prowadzenie. Pomógł im w tym Aleksandar Sofranac, który wbił piłkę do własnej bramki, a wynik w 84. minucie ustalił Tammy Abraham. Podopieczni Southgate'a zagwarantowali sobie tym samym awans na mistrzostwa Europy 2020.

Anglia - Czarnogóra 7:0 (5:0)
Bramki: Oxlade-Chamberlain 11, Kane 19, 24, 37, Rashford 30, Sofranac 65 (s), Abraham 84

Anglia: Jordan Pickford - Trent Alexander-Arnold, Harry Maguire, John Stones, Ben Chilwell - Harry Winks - Alex Oxlade-Chamberlain (56. James Maddison), Mason Mount (70. Joe Gomez) - Marcus Rashford, Harry Kane (57. Tammy Abraham), Jadon Sancho.

Czarnogóra: Milan Mijatović - Marko Vesović, Aleksandar Sofranac, Marko Simić, Risto Radunović (46. Momcilo Raspopović) - Deni Hocko, Dusan Lagator, Nikola Vukcević - Vladimir Jovović (65. Branislav Janković), Sead Haksabanović (74. Aleksandar Boljević) - Fatos Beqiraj.

Żółte kartki: Rashford - Vesović.

Sędzia: Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania).